• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Domuz Gribi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?Domuz gribi, H1N1 tipi virüsün neden olduğu bir hastalıktır.


Virüs, hasta bir kişiden, öksürme ve hapşırma yoluyla havaya dağılan damlacıklar sayesinde insandan insana yayılabilir.


Domuz gribi, virüs bulaştıktan 18-72 saat arasında; genellikle öksürük, 39 dereceye kadar çıkan ateş, üşüme, baş ağrısı ve halsizlik belirtileri ile ortaya çıkar.


Boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, kas ağrıları ve eklem ağrıları da domuz gribinin belirtileri arasında yer alır. Bazı vakalarda ise kusma ve ishal görüldüğü kayıtlara geçmiştir.


Bu klinik bulgularla domuz gribini mevsimsel gripten ayırt etmek pek mümkün değildir. Domuz gribinin kesin tanısı, konusunda uzaman laboratuvarlarda, PCR yöntemi ile konulabilmektedir.


Burada dikkat edilmesi gereken, hastanın ateşi eğer 2-3 gün içinde düşmediği taktirde bir sağlık uzmanına başvurulması ve gerekli tedavinin bir an önce başlatılması gerektiğidir. Domuz gribinin tedavisinde kullanılan ilaçlar, ancak doktor kontrolünde ve reçeteyle kullanılabilir.


Domuz gribine yakalanmış hastalar, belirtiler başlamadan bir gün önce ve belirtilerin kesilmesinden 7 gün sonraya kadar, virüsü çevrelerine bulaştırabilirler.


Domuz gribinden korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeli ve hijyen kurallarına uymalısınız. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede takviye edici gıdalardan öncelikli olarak sağlıklı beslenmenin ve hareket etmenin büyük önem taşıdığını unutmamalısınız.


REFERANSLAR


Prof.Dr.Ayşe Sesin Kocagöz / Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı 16.01.2018 Röportaj:Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?


natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
Atelier Aromaterapi.png