• Rvt. Râna Babaç Çelebi

GETAT 2019'un Ardından

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 2019Son 10-15 yıldır, geleneksel ve tamamlayıcı tıp ile modern Batı tıbbının bir arada kullanılmaya başlandığı "entegre tıp uygulamaları" Avrupa ve Amerika'da yer bulmaya başlarken, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2014-2023 GETAT stratejisi de geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının modern tıp ile entegrasyonuna yönelik çalışmalara odaklanıyor. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü tahminine göre, bugün dünyada insanların yüzde 70 ila 80'i, tedavide tamamlayıcı tıbbın bir şekline başvuruyor.


Bu noktada değerli hocam Prof.Dr.Ecz.Ayten Altıntaş'ın bir sözüne dikkat çekmek isterim;

"Eğer bir tedavi yüz yıllar boyunca kullanılmışsa, etkilidir ve orada muhakkak bir hakikat vardır.”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü iş birliğiyle düzenlenen, Emine Erdoğan'ın Onursal Başkanı olduğu 2. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi (GETAT) bu sene bir kez daha; binlerce yıldır farklı medeniyetler tarafından uygulanan tedavi biçimlerinin, hastalıklar ve insan bedeni üzerindeki etkilerini, bilimsel araştırmalar ışığında masaya yatırdı.


25 farklı ülkeden, alanında uzman 49'u yabancı toplam 139 bilim insanının çalışmalarını paylaştığı kongreye, sağlık sektöründen 2,550 yerli-yabancı katılımcı iştirak etti. Kongre kapsamında toplam 75 sözlü bildiri ve bilimsel komite tarafından seçilen poster bildiriler uluslararası katılımcıların ilgisine sunuldu.


Ve ne mutlu bana ki, benim de Atlar ve Aromaterapi konusunda yaptığım çalışmalardan derlediğim poster bildirim, bu kongrede sergilenmeye hak kazandı.


Sergi sırasında beni ziyaret eden, çalışmalarımı dinleyen ve kendi uzmanlık alanları temelinde çok değerli katkılarda bulunan tüm bilim insanlarımıza ve hocalarıma sonsuz teşekkür ederim.natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
3%20copy_edited.png