• Rvt. Râna Babaç Çelebi

"Koku Uzmanlığı" Resmi Bir Meslek Oldu

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 2019Koku Kültürü Derneği bugün çok keyifli bir etkinliğe imza attı.


Medipol Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etki Anabilim Dalı Başkanı, Ünlü Tarihçi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, Tıbbi Biyoloji, Genetik Uzmanı Doç. Dr. Emel Ergül ve Koku Uzmanı, Sosyolog Bihter Türkan Ergül'ün katılımlarıyla ve tiyatro oyuncusu Asuman Dabak'ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide, kokunun hayatımızdaki yeri ve önemi, kadim medeniyetlerde koku ritüelleri ve koku kültürü konuşuldu.İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde bugün öğleden sonra düzenlenen "Koku ve Kültür" adlı etkinlikte katılımcılar ayrıca, görme ve koku alma duyularını bir araya getirerek, özel teknikler kullanarak oldukça ilginç desenler ortaya çıkarmış olan Fotoğraf Sanatçısı TanerYılmaz'ın da "Koku ve Doku" adlı bir sergisini gezme şansı buldular.

Son olarak Türkiye'de koku uzmanlığının resmen bir meslek olarak kabul edilmiş olduğunun da duyurulduğu etkinlikte, Kültür Bakanımızın Eşi Sayın Pervin Ersoy, bu güzel haberi birinci ağızdan katılımcılar ile paylaştı.


"Bir koku uygarlığında yaşıyoruz. Mezopotamya'da kurulmuş onlarca uygarlıktan Osmanlı'ya; bu kadim topraklarda yaşamanın, böylesine zengin bir koku kültürüne sahip olmanın sorumluluğunu hissederek ve çok değerli hocalarımızın da katkılarıyla, dolu dolu bir koku müfredatı oluşturduk. Bugün artık "Koku Uzmanlığı" resmi bir meslek oldu." şeklinde konuşan Koku Uzmanı, Sosyolog Bihter Türkan Ergül, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı "koku uzmanlığı" sertifika programının alt yapı çalışmalarını tamamladıklarını, son adımlar için Ankara ziyaretlerinin devam ettiğini ve en kısa zamanda konu hakkında daha detaylı bilgi de paylaşacaklarını dile getirdi.


natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
Atelier Aromaterapi.png