• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Muğla Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi Açıldı

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 2019Muğla-Denizli karayolu Bağlarbaşı Mevkii'nde, Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne ait 4,700 m2'lik alanda açılan 'Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi'ne, ilk etapta aralarında domates, yayla kavunu, börülce, biber, bamya, fasulye gibi sebzelerin de bulunduğu 31 değişik türde yerel tohum ve 36 değişik türde tıbbi ve aromatik bitki dikilmiş.


Merkezde ayrıca getirilen tohumlar üzerinde araştırma yapmak için bir 'Test Laboratuvarı', "Embriyo Dondurma Laboratuvarı" ve "Doku Kültürü Laboratuvarı" ile "Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Laboratuvarı" da bulunuyor. Bahçede üretilen tıbbi ve aromatik bitkilerden uçucu yağ eldesi için merkeze bir de damıtma ünitesi kurulmuş.


Açılışta konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bu merkez ile Muğla'nın yerel tohumuna sahip çıkılacağını belirterek "Ben gelecek ile ilgili Muğla özelinde endişeli değilim. Biz kendi tohumumuza sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar yerel tohum merkezinde 531 çeşit tohum topladık. Bunların hepsi teker teker incelenecek ve çoğaltılacak" dedi.

natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
Atelier Aromaterapi.png