• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Musée François Tillequin'nin Osmanlı'dan Kalma Bitki Hazineleri

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 2019


Fotoğraf: İHA

Fransa'nın ilk eczacılık okulu Descartes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, dünyanın neredeyse her ülkesinden toplanan tıbbi bitkilerin sergilendiği özel bir müzeye de ev sahipliği yapıyor.


Paris’te bulunan fakülte müzesinde; 150 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'ndan getirilen çeşitli tıbbi ve aromatik bitki örnekleriyle birlikte, döneme ait çeşitli ekipmanlar ve aletlerin de yer aldığı 25,000 parçadan oluşan tarihi bir koleksiyon bulunuyor.


Osmanlı İmparatorluğu tarafından Paris’teki Eczacılık Fakültesi’ne hediye edilen bu koleksiyonlar, Paris’te yaşayan Eczacılık Bölümü öğrencisi Selçuk Mutlu'nun üniversite tezini hazırlamak üzere bu koleksiyona atanmasıyla ortaya çıkmış.


"Dünyanın her yerinden getirilen türlerle birlikte koleksiyonda 25,000'e yakın bitki var. Yıllardır kimse araştırmamış. Benim mezuniyet tezimle araştırmalar başladı. Bu koleksiyonda ayrıca Osmanlı İmparatorluğu tarafından da bağışlanmış 84 tane bitki türü olduğunu tespit ettik."

Fakültenin ilk yıllarında örgün eğitimi desteklemek için kurulan "François Tillequin" müzesinin, Tıbbi Madde Koleksiyonu'ndaki (Collections de Matière Médicale) Osmanlı Imparatorluğu'na ait bitkiler; Osmanlı ordusu eczacısı Francesco Della Sudda'nın 1855 yılında düzenlenen Paris Umumi Sergisi’ne katılımının ardından 230 tıbbi bitkiden oluşan bir koleksiyonu müzeye bağışlamasıyla koleksiyona kazandırılıyor.


1867 yılında Paris’te yapılan bir başka uluslararası sergiye katılan Francesco Della Sudda’nın oğlu Giorgio Della Sudda da, yine çok sayıda tıbbi bitkinin yer aldığı başka bir koleksiyonu Paris Descartes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ne bağışlıyor.


"Giorgio Della Sudda, 1855‘te bu fakülteden mezun olan ilk Türk’tür."

Selçuk Mutlu, bugün 84 kavanozdan oluşan bu koleksiyonun çoğunun Francesco Della Sudda’nın oğlu Giorgio Della Sudda tarafından müzeye bağışlandığını ifade ediyor. Araştırmaları sırasında, bu 84 kavanozun üzerinde yazan bilgi metinlerini Prof.Dr. Turhan Baytop’un eserlerinden yararlanarak çözümlediğini anlatan Mutlu, bir araştırmacı tarafından ilk önce şarap olarak hazırlanan daha sonra ABD’de normal içeceğe dönüştürülen Coca-Cola’nın formülünün de bu müzede bulunduğunu anlatıyor.


Koleksiyon zaman içinde başka katılımcılar tarafından yapılan bağışlarla tamamlanmış.

natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
3%20copy_edited.png