• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Zencebil: Binlerce Yıllık Bir Devanın Osmanlı Tıbbı Yansımaları


Zencefil | Chaumeton, Flore médicale (1833)

Medipol Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik Doktora Programı araştırmalarım sırasında hazırladığım "Zencebil: Binlerce Yıllık Bir Devanın Osmanlı Tıbbı Yansımaları" başlıklı çalışmamda; Osmanlı hekimleri tarafından yazılan tıp kitaplarını mercek altına alarak, 13. yy itibariyle hekimlerin sağlığı koruma ve hastalıkları tedavi etmede kullandıkları sıcak ve kuru nitelikteli bir kök olan “Zencebil" (zencefil) üzerine, o dönemden bugüne süre gelen geleneksel kullanım alanlarını ve ilaç hazırlama biçimlerini araştırdım.


Çalışmamda Hekim Bereket'ten, Sabuncuoğlu'na; Hacı Paşa'dan İbn-i Şerif'e 8 farklı Osmanlı hekiminin kendi yazmış olduğu kitaplardan faydalandım. Kullandığım tıp kitaplarında zencefil üzerine verilen istisnasız bütün öğüt ve reçeteleri makalemde kullanmadım öyle ki bu kadar bilgi için bir makale değil, kitap hazırlamak gerekirdi.


Yazı içeriğinde sunmayı seçtiğim bilgileri, bu şekilde derlemekteki amacım; sizlere zencefilin bir deva olarak kullanım alanlarının ve ilaç hazırlama biçimlerinin, tarihsel tutarlılığı üzerine bir tablo çizmekti.


Araştırmamın tamamını Academia'dan ücretsiz okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Keyifle okumanız ve faydalı olması dileğiyle...

natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul