• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Amasya Üniversitesi 555 Yıllık "Kitab-ı Cerrahiyyetül Haniyye'nin" Tıpkıbasımını YapacakÜnlü Osmanlı Hekimi Sabuncuoğlu Şerefeddin'in 1465 yılında yazdığı “Kitab-ı Cerrahiyyetül Haniyye” eserinin Fransa Ulusal Kütüphanesi'nde bulunan orijinal kopyası, PDF formatında Amasya Üniversitesi ile paylaşılmış. Amasya Üniversitesi ise şu günlerde 420 sayfalık eserin Paris nüshasının tıpkı baskısını yapmaya hazırlanıyormuş.


"Kitab-ı Cerrahiyyetül Haniyye" eserinde, Sabuncuoğlu Şerefeddin’in ameliyatlarını ve bu ameliyatlarda kullandığı 168 tıp aletini resimlerle anlatmasının, içinde bulunduğu dönem için çok önemli olduğuna dikkati çeken Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı “O dönemde kitaplarda kullanılmaz, kitaplar Türkçe yazılmazken; ameliyatlarını ve bu ameliyatlarda kullandığı aletleri minyatürlerle anlatması, o dönemki tıbbın gelişimi açısından çok önemlidir.” diye konuştu.


Gerçekten de Sabuncuoğlu Şerefeddin'in "Kitab-ı Cerrahiyyetül Haniyye" eserinde kullandığı sade Türkçe, eserin bugün bile kolayca anlaşılabilmesini sağlıyor. Eserde, yaptığı tedavileri renkli resimlerle anlatan Sabuncuoğlu'nun tıpta kullanılmak üzere icat ettiği aletler, bugün Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi’nde sergileniyor. Sabuncuoğlu, kitabını Amasya ve Amasya halkının afetlerden ve kötülüklerden korunması için yaptığı duayla tamamlıyor.


Eserin bir tıpkıbasımı ve transkripsiyonu 1992’de de Prof.Dr.İlter Uzel tarafından geniş açıklama ve notlarla birlikte iki cilt halinde yayınlanmış. Bugün bu kitabı düzenli takip ederseniz NadirKitap.com gibi sitelerde bulabiliyorsunuz.

natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
3%20copy_edited.png