• Biol. Sibel Cendere (MSc)

Stresle Baş Etmenin Basit ve Doğal Yolları


Günlük yaşamımızda hepimiz gerek fizyolojik gerek çevresel olarak çeşitli stres kaynaklarına maruz kalıyoruz. Durup bir an nefes almaya, yapacaklarımıza odaklanmaya ve sakinleşmeye ihtiyaç duyuyoruz. Ancak günümüzde özellikle kent hayatında maalesef bu doğal ihtiyacımızı bile giderecek vakti bulamıyoruz; dinlenmek için bile yorgunuz. Hiçbir iş yapmadan durduğumuz anlar, uyuduğumuzu sandığımız saatler aslında bizi gerçekten dinlendirmiyor...


Tüm bu sebeplerden dolayı eski zamanların bilgeliğini kaynak alarak ruhunuzu ve bedeninizi yenilemek, gençleştirmek için uygulayabileceğiniz, bilimsel gerçeklerle desteklenen, denenmiş ve onaylanmış bazı teknikleri sizler için araştırdık.


İşte bu tekniklerden 3 tanesini aşağıda bulabilirsiniz.


#1 Yoga'nın En Kolay Hali

Size iyi bir haberimiz var: Dayatılanın aksine yoga yapmak için inanılmaz esnek olmanız ya da başınızın üzerinde dengede durmanız gerekmiyor!


Yoga yapmak temelde vücudu hareket ettirmek ve zihni yatıştırmak, dengeyi korumak ya da yeniden sağlamak amacıyla nefesi düzenleme yoludur.


Çoğu insan yogayı düşündüğü zaman akla ilk olarak Vinyasa’nın (genellikle stüdyolarda yapılan yoga pratiği) ana akışında yapılan zorlu hareketler geliyor ve bu da maalesef göz korkutuyor.


Ancak yoga bu zorlu hareketlerden ibaret değil. Örneğin, Yin Yoga daha hafif ve yatıştırıcı bir yoga pratiğidir.


Yin Yoga’da, basit bir pozisyonda en azından 5 dakika durmak gerekiyor. Böylece yumuşak dokuyu iyileştiren derinlemesine bir esneme sağlanıyor.


Yin Yoga’da ayrıca hareketsizlik en önemli gerekliliktir ki bu da meditasyon için kusursuz bir alan sağlar. Meditasyon yapmanın “savaş ya da kaç” tepkisini dengeleme, gerilmiş kasları gevşetme ve depresyonla mücadeleye olan faydaları defalarca kez kanıtlanmış.


Yin Yoga’nın sizlerle paylaşacağımız güç veren ve yenileyici pozisyonu ise; Çocuk Duruşu (Balasana)

Yapılışı:


Oldukça kolay olan bu pozisyon sizi kesinlikle rahatlatacak.


Ayaklarınız yerde ve kalçalarınız ayaklarınızın üzerinde olacak şekilde dizleriniz üzerinde eğilin. Ellerinizi öne doğru uzatıp alın yere değecek şekilde başınızı dizlere doğru çekin. Bu içedönük pozisyon kan basıncı ve omurganız etrafındaki yıpranmış kaslarınızı esnetmek için mükemmeldir.


Ayrıca bu pozisyon, kozaya benzeyen şekliyle duygusal ve ruhsal geriliminizi yatıştırmayı kolaylaştırır.


#2 Çiçekli Epsom (İngiliz) Tuzu Banyosu

Antik kültürlerde banyo yapmak terapi olarak kullanılıyordu. Hatta Kleopatra’nın, sakinleştirici etkilerinden ve cilt yenileyici bir iksir gibi oluşundan dolayı lavanta ve gül yapraklarını kullandığı bilinmektedir.


Bu kadar detaylı tarihsel kayıtlara sahip olmanın en güzel yanı, şifacıların ve bilim insanlarının bu bitkilerin şifa veren bileşenlerinin etkinliğini doğrulamış olmalarıdır.


Gül bitkisi o kadar güçlüdür ki, sadece kokusunun bile depresyon ile savaşmaya yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmış.


Lavanta ise, sinirsel olarak sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği ile sizi uzun ve deliksiz bir gece uykusuna hazırlar.

Bu ikili formüle Epsom tuzu da eklediğinizde kendi banyonuzda lüks bir yenilenme deneyimi yaşayabilirsiniz...


Epsom tuzları vücutta nazikçe detoks etkisi yaratan ve hem fiziksel hem de ruhsal ağrıları dindiren magnezyumdan zengindir. Kimileri kişisel bakımın zirvesinin “Epsom tuzu banyosu yapmak” olduğuna inanır.


Düşüncelerinizle başbaşa kalmak istediğinizde bu harika çiçekli banyoyu yaparak streslerinizden arınabilirsiniz.


#3 Papatya, Limon ve Zencefilli Çay

Çay demlemenin en güzel tarafı; 4 elementi de içeriyor ve 5 duyuya da hitap ediyor olması. Modern bilimin ve atalarımızın denge anlayışının adeta muhteşem bir dansı...


"Çay demlerken ateş suyu ısıtır. Su ısınırken, dünyanın dört bir yanından toplanmış şifalı bitkilerin ve çiçeklerin iyileştirici özlerini açığa çıkarır. O en güzel ilk yudumu soğutarak almaya yetecek havayı ciğerlerimizden bu güçlü iksir üzerine üfleriz. Çaydanlıktan çıkan ıslık sesi bize suyun çayın demlenmeye hazır olduğunu anlatır. Bitkileri çaydanlığa koyar koymaz muhteşem aromalarının kokusunu alırız. Parmaklarımızın arasında fincanın tatlı sıcaklığını hissederiz. Fincandan yukarı doğru süzülen buğuyu görürüz ve bu karmaşık tatlar sanki dilimizin üzerinde dans ederler..."


Bu teknik, vücudunuza ve çevreyle uyumunuza farkındalık katar. Terapistler, siz bütün duyularınızı ve elementleri hissederken stres seviyesinin düşme eğiliminden dolayı bu temel uygulamayı öğretirler. Bu uygulama çoğunlukla, vücudunuza daha fazla oksijen sağlayan ve kalp ritminizi düzenleyen nefes egzersizleri ile birlikte yapılır.


Bilimsel olarak kanıtlanmış bu stres giderme yöntemi - özellikle anksiyeteye karşı etkili olduğu bilinen papatya gibi bitkileri çay olarak tüketmek - rahatlamak için kusursuz bir reçetedir.


Çayın içerikleri hakkında:


Papatya, üzerinde en iyi çalışılmış ve güvenilir şifalı bitkilerden biridir ve günümüzde de oldukça popüler. Mayhoş bir tada sahip olan çiçekleri, uykuya hazır olmanız için kafanızda dönen düşünceleri rahatlatacak ve gergin kaslarınızı gevşetecek kadar kuvvetli; diş çıkartan bebeğe yardımcı olacak kadar da hassas.


Zencefil, binlerce yıldır yemeklerde baharat olarak kullanılır. Aynı zamanda, kuvvetli bir şifa kaynağı olan bu değerli kök bitki, dünya çapında sindirimi rahatlatıcı, mide bulantısını yatıştırıcı, ağrı ve yangıları giderici etkisiyle bilinir.


Limon, en çok bilinen turunçgil olmakla birlikte, asıl görevlerine bakıldığında aslında bundan daha fazlasıdır. C vitamini ve lif kaynağı limon; vücuttaki hidrasyonu artırmak, kolesterolü düşürmek, sindirimi rahatlatmak, böbrek taşı oluşumuna engel olmak ve hatta kanser hücreleri ile savaşmak için çeşitli yararlar sağlayan bitki bileşenlerini içerir.

Eğer kendinizi biraz da olsa kötü hissederseniz hemen bir fincan papatya çayı demleyip içerisine bir dilim taze zencefil ve taze sıkılmış limon ekleyin. Hatta bal ile de tatlandırabilirsiniz…

natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
3%20copy_edited.png