• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Tarladan Hasada Aromaterapi Eğitim Festivali'nin Ardından

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 201928-30 Haziran tarihleri arasında Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) ikincisi gerçekleştirilen Tarladan Hasada Aromaterapi Eğitim Festivali; çok renkli, dolu dolu ve kelimenin tam anlamıyla rüzgar gibi geçti.


Muş’tan Edirne’ye Türkiye’nin her yerinden 1500+ doğa sever katılımcının yer aldığı festivalin birinci gününde atölyeler, ikinci gününde sunumlar ve üçüncü gününde ise Kaz Dağları Milli Parkı'nın yemyeşil ulu ağaçlarının gölgesinde ve oksijeni bol havasında, yine birbirinden keyifli aktivitelerin yer aldığı bir program vardı.


Festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, 2015 yılında kurulan Çiftçi Eğitim Merkezi’ nde (BAÇEM) hem tıbbi aromatik bitkilerle çalıştıklarını hem de genel tarım araçlarıyla eğitim faaliyetleri yürüttüklerini belirterek;


“Bünyemizde iki tane önemli laboratuvarımız var, seralarımız, tarlalarımız ile beraber çiftçimizin her daim yanındayız. Ayrıca eğitim faaliyetlerimiz var. Şu anda katılımcıların bir kısmı bizim BAÇEM gönüllüleri dediğimiz kursiyerlerimiz buradalar. Faaliyetlerimize gönüllülerimizi de dahil ederek ailemizi sürekli büyütüyoruz. Gönüllülerimiz, yaklaşık iki haftadır bizimle birlikte bu etkinliğin hazırlanmasında yoğun çaba gösterdi, hepsine teşekkür ediyorum. Tıbbi aromatik bitkiler; bizim için ilimiz için floramız için çok önemli. Bu zenginliği tescillemek için TBMM’de kurulmuş olan Tıbbi ve Aromatik Bitki Komisyonu ilimize teşrif ettiler. Çalışmalarımızı ve uygulamalarımızı yerinde arazide görme şansı buldular. Umarım, buradan ayrılırken Balıkesir’in potansiyelini TBMM’ de en güzel şekilde ifade ederler. BAÇEM olarak yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bu araştırma merkezimizin kısa sürede bir araştırma enstitüsüne ve eğitim yapmış olduğumuz faaliyetleri de bir akademiye dönüştürme hedefimiz var. Bu hedeflere doğru sağlam adımlarla yürüyoruz. Hepinizin desteğini de bu merkez sadece ulusal değil uluslararası başarılara imza atan bir konuma gelecektir" dedi.


Bu seneki festivale katılan herkes ayrıca harikaydı! Çok ilgili bir şekilde programı takip ettiler, yerinde sorular sordular, enerjileri bir an olsun düşmedi.


Başta Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün’e ve sevgili sınıf arkadaşım Nazim Tanrikulu olmak üzere BAÇEM Balikesir çalışanı ve gönüllüsü herkese, Balıkesir Belediye çalışanları, Pidasus Otel‘in dünya tatlısı ev sahipleri ve emeği geçen herkese ÇOK teşekkür ederim.


Ben de bu seneki festivalin birinci gününde bir "Doğal Parfüm Atölyesi", ikinci gününde "Evcil Hayvanlarla Aromaterapi" başlıklı bir sunum gerçekleştirdim ve üçüncü gününde ise hem Kaz Dağları yürüyüşü sırasında bitki tanıma rehberliği hem de Koku Yolu Yarışması'nda yürütücülük ve jüri görevleri üstlendim.

Festivalde konuşulanlarla ilgili notlarımı bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
3%20copy_edited.png