• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 2019Türkiye'nin, yaklaşık 380 kelebek türüyle - ki bunların 50’ye yakını endemik yani yalnızca ülkemizde görülebilen türler - Avrupa’nın en zengin kelebek faunasına sahip ülke olduğunu biliyor muydunuz?


Hatta Doğu Koruma Merkezi'nin resmi sitesinde verilen bilgiye göre; bazı bölgelerimizde bulunan kelebek türü sayısı, bir ülkenin sahip olduğu toplam kelebek tür sayısından bile fazla olabiliyor. Örneğin Artvin’de görülebilen kelebek sayısı; Slovenya, İsveç ve Finlandiya’da bulunan toplam kelebek türü sayısından daha fazlaymış.  


Türkiye’de dağılım gösteren 380 kelebek türünün her birinin Türkçe ve bilimsel adları, arazide bu türleri tanımada kullanılabilecek ipuçları, uçuş dönemleri, yaşadıkları habitatlar, Türkiye’deki dağılımları ve tırtıllarının beslendiği bitkilerle ilgili detaylı metinler içeren "Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi "; Doğa Koruma Merkezi tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı (UNDP GEF SGP) desteğiyle Şubat ayında yayınlandı.


Ahmet Baytaş'ın 2007 yılında NTV yayınları tarafından yayımlanan ilk kelebek kitabının güncellenmiş ve genişletilmiş hali olan Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi‘, bugün doğada görülebilen kelebeklerin tür düzeyinde tanımlanabilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Seçkin kitapçılardan temin edebileceğiniz bu kitabı online olarak da çeşitli kitapçılardan sipariş verebilirsiniz.


Neredeyse 10 kelebek türünden birinin neslinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu ülkemizde, bu rehber kelebek gözlemciliğine ekonomik değer katarak, Türkiye’nin kelebeklerinin tanınması ve korunması için de önemli bir araç olabilir.natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
Atelier Aromaterapi.png