• Rvt. Râna Babaç Çelebi

Dünyada "Çubuk Çay" Denildiğinde Türkiye Akla Gelecek

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 2019Almanya'dan Hollanda'ya, Belçika'dan Fransa'ya, İngiltere'den Kanada'ya ve Amerika'ya kadar dünyanın 22 ülkesine ihraç ettiğimiz "çubuk çay" markası Mesh, Kocaelili genç girişimci Serhat Çalışkan tarafından geliştirilmiş.


Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde 4 yıl önce "çubuk çay" üretimine başlayan Serhat Çalışkan, TRT ile yaptığı röportajda, çubuk çayın dünyada halihazırda var olan bir ürün olduğunu, kendisinin ise bu ürünü 2013 yılında keşfederek geliştirmeye karar verdiğini anlatmış.


Kapsamlı bir Ar-Ge çalışmasının ardından 2014 yılı Ekim ayında üretime başladığını aktaran Çalışkan, bugüne kadar bu ürünü pazarlamak için dünyada 21'den fazla fuara katılmış. Ki bu çok önemli bir nokta; bana da bir çok tıbbi ve aromatik bitki üreticisinden en sık gelen mesajlar/sorular hep "Kime satabilirim?", "XYZ satın alacak firma tanıyor musunuz?" yönünde oluyor. Ben de onlara diyorum ki araştıracaksınız, ilgili kongre, zirve ve fuar ne varsa - gücünüz yettiği kadar - hepsine katılıp kendinizi anlatacak, insanlarla tanışacaksınız. Mesh örneğinde de görüldüğü gibi çünkü bu işi başka bir yapış şekli yok.


Dünyanın en güzel bahçelerinden toplanan çaylarla üretim yaptıklarını, aldıkları belgelerle de bunları kanıtladıklarını anlatan Serhat Çalışkan; 12 kişiyi istihdam ettiği şirketinde 14 çeşit çubuk çay ve 2 çeşit çubuk kahve üretimi yapıyor. İhracat yaptıkları ülkelerden gelen taleplere göre ürün çeşitliliği ve içeriği üzerinde çalışmalar yapan genç girişimci; Orta Doğu pazarında ekşi ürünlerin, Avrupa'da ise vanilya, nane ve zahter çaylarının ilgi gördüğünü tespit etmiş.


"Çubuk çay" ürünün bir diğer özelliği ise ilaç ve gıda sanayinde kullanılan bir ambalaj içerisinde tüketiciye sunuluyor oluşu. Bu ambalaj sayesinde Mesh çubuk çay içen kimseler kaşık kullanmadan, ambalajın kendisini çaylarını ve şekeri karıştırmada kullanıyor. Çubuk çaylarını bir kere yukarı kaldırıp yan tuttuklarında ise, çay hiç damlamadan bir tabağın kenarına iliştirilebiliyor veya çöp tenekesine kadar güvenle elde taşınabiliyor.


Çubuk çay üretimi yapan rakip ülkelerinin ABD, İngiltere, Kanada ve Almanya olduğunu aktaran Serhat Çalışkan; "Bizim asıl amacımız, hayalimiz; dünyanın neresine giderseniz gidin çubuk çay denildiğinde ilk akla gelenin bir Türk çubuk çayı olmasıdır. Bugüne kadar Brüksel'de "Üstün Lezzet Ödülü", Türkiye'de ise inovatif ambalajımızla Eczacılık sektörünün oskarları olarak bilinen "Altın Havan" ödülüne de layık görüldük." diyor.


Ben bu çayı henüz denemedim yalnız Serhat Çalışkan son dört yılda gerçekten harika işler başarmış. Onu ilk yakaladığımda soracağım sorular ise...


"Dünyanın en güzel bahçelerinden toplanan çayların" ne kadarını Türkiye'den satın alıyor?

Ambalajların geri dönüşümü mümkün mü?


.... olacak.


Sizin de bu yenilikçi ürünle ilgili merak ettiğiniz, sormak isteyeceğiniz konular olursa bu yazının altına yorum olarak eklemeyi unutmayın!

natura medica
Türkiye'nin İlk Tıbbi & Aromatik Bitkiler Kütüphanesi
© 2020 Bütün hakları saklıdır.
Yönetim Yeri:
Yeşilce Mah. Emirşah Sok. No:21 
4.Levent Sanayi Kağıthane İstanbul 
3%20copy_edited.png