top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

İltihap önleyici, kan dindirici, iştah açıcı, kan temizleyici, idrar söktürücü ve menstürasyon düzenleyici özellikleri vardır. Ağız içi yaraları, yetersiz böbrek çalışması, göğüs sancıları, hastalık sonrası bitkinlik, soğuk algınlığı ve yağlı deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır (Mete, 2009, s.117-118).

 

AHUDUDU (AĞAÇ ÇİLEĞİ)

rubus idaeus

Bitkinin boyu 2 metreye ulaşır. Çok yıllık kökünden çıkan sürgünler ikinci yılında çiçek açıp meyve verdikten sonra ölürler. Eğri, güçsüz dalların üstleri zayıf diken tipi tüylerle kaplıdır.  Yaprakların üstü koyu altları ise daha açık renklidir ve ince beyaz keçemsi kıllarla kaplıdır. Beş taç yapraktan oluşan çiçekleri beyazdır.  (Mete, 2009, s.117-118). Kışın yapraklarını döker. Meyveleri yuvarlak, etli, parlak kırmızı renkte ve tek tohumludur. (Yücel,  2012, s.234)

Taşlı topraklarda küçük çalı biçiminde ve topluluklar halinde yetişir.  (Mete, 2009, s.117-118). Ilıman iklime sahip, bol güneşli bölgeleri sever. Serin, nemli, gevşek ayrıca azot ve humus bakımından zengin verimli toprakları sever. (Yücel,  2012, s.234) Tarımı yapılabilen bir bitkidir. (Mete, 2009, s.117-118).

Anavatanı Batı Asya ve Kuzey Amerika’dır. Ülkemizde İstanbul, Bursa, Sinop, Gümüşhane, Trabzon, Giresun ve Kars yörelerinde yetişir (Mete, 2009, s.117-118).

DROG:   

 

Yaprakları, çiçekleri, taze sürgünlerinin uçları ve meyveleri kullanılır. (Mete, 2009, s.117-118) 

BİLEŞENLERİ: 

Limon asidi, madeni tuzlar, pektin, tanen, şeker ve C vitamini içerir. Ayrıca meyvesinde demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, selenyum ve koku veren maddeler bulunur. (Mete, 2009, s.117-118).  

 

EKİM & HASAT: 

 

Körpe yaprakları ve taze sürgünleri baharda toplanır. Meyveler olgunlaştıktan sonra toplanmalıdır. (Mete, 2009, s.117-118) Tohum, kök sürgünü veya  çelikle çoğaltılabilir. (Yücel,  2012, s.234)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN 

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page