top of page
Pamuk.png

Varlık amacımız;

 

Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda, bilimsel araştırmalar ve akademik kaynaklara dayalı, güvenilir bilgiyi erişebilir hale getirerek; 

 

Kamuoyunu bilinçlendirmek

 

Toplum sağlığını sömürüye karşı korumak

Bitkisel kaynak ve zenginliklerimizi görünür ve anlaşılır hale getirerek;

 

Türlerin korunmasını ve bilinçli bir üretim/tüketim kültürünü teşvik etmek

Özellikle su fakiri kırsal bölgelere, tıbbi bitkileri örnek tarım projeleriyle tanıtarak;

 

Alternatif gelir kaynakları yaratılmasında öncü/örnek olmak

1910 senesinde Adana'da büyük bir bilgi birikimi, titizlik, ilgi ve sevgiyle icra etmeye başladığı aktarlık sanatıyla 

saygı gören, aranan, sevilen bir Anadolu halk şifacısı olmuş ve adını ölümsüzleştirmiş

Büyük Dedemiz Çerçi Yusuf'un kutsal mirasını yaşatmak

sürdürülebilir kalkınma hedefleri.jpg
sürdürülebilir kalkınma hedefleri sağlık
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 12.png
sürdürülebilir kalkınma hedefleri karasa

Bu site hayattaki en büyük değerlerden birinin aile olmak olduğunu bana öğreten; bu dünyada tanıdığım ve bildiğim en güçlü, en merhametli, en içten ve en koruyucu insan canım annem, Çerçi Yusuf'un en büyük oğlu (dedem) Salih Çerçi'nin en küçük çocuğu Sevil Çerçi Babaç'ın 2017 senesi doğum günü hediyesi olarak hayata geçirildi. 

Umuyorum ki bu site Adana'nın kültürel bir mirası olan Çerçi Yusuf'un hayatı ve değerlerine ışık tuttuğu kadar, içindeki referanslı derlemelerle tıbbi ve aromatik bitkiler, şifalı baharatlar, yağlar, vitamin & mineraller, ağaçlar, mantarlar, killer ve reçineler hakkında güvenilir bilgiye sahip olmak isteyen herkese faydalı bir kaynak olur.   

 

Rana Babaç Çelebi

Rana Babaç
#IAmLoveMafia - Rana - 2.jpg

Dr.Rana Babaç ÇELEBİ Hakkında

Dr.Rana Babaç Çelebi, 1984 yılında İstanbul'da doğmuş Amerikan Robert Kolej'i bitirdikten sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi ve Amsterdam Vrije Universiteit'ta çift ana dal yaparak tamamlamış, Kraliyet bursu ile gittiği İsveç'te Master of Science derecesi almıştır.

 

1999 senesinden itibaren ailesinin Asos'ta bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde yetiştirdiği türlerden geleneksel ilaçlar üreten Çelebi, son 10 senedir Mayıs ayında taze hasat edilen Isparta gülleri ile de çeşitli geleneksel formülleri günümüze taşımaktadır.

 

2017 senesinde Türkiye'nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi olan Çerçi Yusuf Miras Platformu'nu kuran Çelebi, aynı zamanda 2018 itibariyle eşiyle birlikte Kaz Dağları’nda bulunan muhtelif arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler üretmektedir.

 

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Tıp Tarihi doktorasını tamamlayan Çelebi; tütsü, parfüm ve kolonyanın sağlık ile ilişkisi üzerine bilimsel araştırmalar yapmakta, Atelier Aromaterapi şirketinde günümüzde uyarladığı tarihi reçeteleri üretmekte ve ilgili alanlarda danışmanlık ve eğitimler vermektedir.

Amerika Holistik Veteriner Sağlık Derneği, Aromaterapi Derneği, NAHA, Robert Kolej Mezunlar Derneği, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana Babaç Çelebi evli ve bir çocuk annesidir.

TÜBİTAK: TBTK-0064-8643
ORCHID: 0000-0001-6798-9886

bottom of page