top of page
Pamuk.png

Varlık amacımız;

 

Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda, bilimsel araştırmalar ve akademik kaynaklara dayalı, güvenilir bilgiyi erişebilir hale getirerek; 

 

Kamuoyunu bilinçlendirmek

 

Toplum sağlığını sömürüye karşı korumak

Bitkisel kaynak ve zenginliklerimizi görünür ve anlaşılır hale getirerek;

 

Türlerin korunmasını ve bilinçli bir üretim/tüketim kültürünü teşvik etmek

Özellikle su fakiri kırsal bölgelere, tıbbi bitkileri örnek tarım projeleriyle tanıtarak;

 

Alternatif gelir kaynakları yaratılmasında öncü/örnek olmak

1910 senesinde Adana'da büyük bir bilgi birikimi, titizlik, ilgi ve sevgiyle icra etmeye başladığı aktarlık sanatıyla 

saygı gören, aranan, sevilen bir Anadolu halk şifacısı olmuş ve adını ölümsüzleştirmiş

Büyük Dedemiz Çerçi Yusuf'un kutsal mirasını yaşatmak

sürdürülebilir kalkınma hedefleri.jpg
sürdürülebilir kalkınma hedefleri sağlık
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 12.png
sürdürülebilir kalkınma hedefleri karasa

Bu site hayattaki en büyük değerlerden birinin aile olmak olduğunu bana öğreten; bu dünyada tanıdığım ve bildiğim en güçlü, en merhametli, en içten ve en koruyucu insan canım annem, Çerçi Yusuf'un en büyük oğlu (dedem) Salih Çerçi'nin en küçük çocuğu Sevil Çerçi Babaç'ın 2017 senesi doğum günü hediyesi olarak hayata geçirildi. 

Umuyorum ki bu site Adana'nın kültürel bir mirası olan Çerçi Yusuf'un hayatı ve değerlerine ışık tuttuğu kadar, içindeki referanslı derlemelerle tıbbi ve aromatik bitkiler, şifalı baharatlar, yağlar, vitamin & mineraller, ağaçlar, mantarlar, killer ve reçineler hakkında güvenilir bilgiye sahip olmak isteyen herkese faydalı bir kaynak olur.   

 

Rana Babaç Çelebi

Rana Babaç
#IAmLoveMafia - Rana - 2.jpg

Rana Babaç ÇELEBİ Hakkında

Klinik aromaterapist Rvt. Rana Babaç Çelebi (MSc, Phd.(C)), 1984 yılında İstanbul'da doğmuş Amerikan Robert Kolej'i bitirdikten sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi ve  Amsterdam Vrije Universiteit'ta çift anadal yaparak tamamlamış, Kraliyet bursu ile gittiği İsveç'te Master of Science derecesi almıştır.

 

1999'dan beri Asos'ta bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde yetiştirdiği çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden maserat ve hidrolatlar üreten Rana, son beş senedir Medipol Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş ile birlikte gittiği Isparta'da, geleneksel usulde gül suyu üretimi öğrenmekte ve yapmaktadır.

 

2017 senesinde Türkiye'nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi CerciYusuf.org'u kuran Rana, aynı zamanda 2018 itibariyle eşiyle birlikte Kaz Dağları’nda bulunan 140  dekar arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler üretmektedir.

 

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde "Tıp Tarihi" doktorası yapan Rana, güzel kokunun sağlık ile ilişkisi üzerine akademik araştırmalar yapmakta, Atelier Aromaterapi şirketinde ilgili alanlarda danışmanlık ve eğitimler vermektedir. 

 

Aromaterapi Derneği, NAHA, Robert Kolej Mezunlar Derneği, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana, mümkün olduğu kadar at binmeyi ve egzotik ülkelerde doğa/macera seyahatlerine çıkmayı sever.

bottom of page