top of page

Peter Rabbit Karakterinin Yaratıcısı, Mikolog Beatrix Potter

Beatrix Potter (Temmuz 1866 – Aralık 1943) tüm zamanların en sevilen ve en etkileyici öykü anlatıcılarından bir tanesidir. Ünlü resimli çocuk masalı kitaplarından Peter Rabbit’in yaratıcısı Potter, tüm eserlerinde doğanın ihtişamını çocukların hayal dünyasını renklendirmek için kullanır. Kadınların oy kullanmaya ve yüksek öğrenim görmeye haklarının olmadığı, çok nadiren mülk sahibi olabildikleri bir zamanda; Potter başarılı bir yazar ve büyüleyici bir sanatçı olmasının yanında, mantar bilimine (mikoloji) karşı da büyük bir ilgi besler. Çocuk kitabı satışlarından elde ettiği gelir ile bugün hala ziyaret edilebilen Hill Top Çiftliği'ni satın alır. Çitlik çevresinde topladığı mantar örneklerini, mikroskop altında dikkatle inceleyen Potter, inanılmaz güzel mantar çizimleri yapmaya başlar. Hayatı boyunca sanat ve bilimi birbirinden bağımsız faaliyetler olarak görmeyen Potter, doğada gördüğü şeyleri öncelikle estetik bir tepki uyandırmak için resmeder. Şekil ve renk çeşitliliği ile teknik çizimi çok zor olan mantar alemine suluboya tekniği ile kağıt üzerinde hayat veren Potter'ın mantarlara olan ilgisi, zaman içerisinde bu canlıların estetik güzelliklerinin ötesine geçer. Fırsat buldukça Londra'da bulunan Doğa Tarihi Müzesi'i ziyaret eden Potter, mantarların taksonomisi de çalışır. Seçkin mikolog Charles McIntosh ile yolları kesişir ve Mclntosh ile projeler yapar. Bir süre sonra gözlemlerine dayalı bulgularını ve ilgili teorilerini, nefes kesici ayrıntılara sahip çizimler eşliğinde hazırladığı “Agaricineae Sporları'nın Çimlenmesi Üzerine” başlıklı bir makalede toplar. Ancak çalışmalarının değerlendirilmesi ve kabulünün önünde güçlü sosyokültürel zorluklar vardır. Viktorya dönemi botaniğinin kalesi olan Londra Linnean Society; üyeliği yalnızca erkeklere özel olan, kadınların kütüphanesine erişimlerine ve hatta bilimsel makale sunumlarına katılımlarına izin verilmeyen bir yerdir. Linnean Society'de daha önce bilimsel sunum yapmak için girişimde bulunan diğer kadınlar gibi, Potter’ın girişimi de o dönem Linnean Society tarafından ciddiye alınmaz. Fakat tam bir asır sonra, Linnean Society o dönemki cinsiyetçi tutumu için bir çeşit özür yayınlar ve topluluğun yönetici sekreteri Potter’ın araştırmasının o dönem “kibirle incelendiğini” resmen kabul eder. Her şeye rağmen bugün, Potter'ın olağanüstü ayrıntıda hayata geçirdiği mantar illüstrasyonları, tür araştırmalarında dünyanın dört bir yanında çalışan mikologlar tarafından incelenmeye devam etmektedir.

Beatrix_Potter.jpg

Beatrix Potter'la Mantar Alemi

Dünyaca Ünlü Çocuk Masalı: Peter Rabbit

beatrix-potter.jpg

Beatrix Potter'ın çocukken sahip olduğu ve Peter Piper adını taşıyan evcil bir tavşanın anısına yaratılan Peter Rabbit; yaratıcının çeşitli çocuk hikayelerinde baş rolde yer almaktadır. 

 

İlk Peter Rabbit hikayesi olan "The Tale of Peter Rabbit" (Peter Rabbit'in Hikayesi) 1893 yılında, Potter'ın eski mürebbiyelerinden Annie Moore'un beş yaşındaki oğlu Noel Moore'a bir mektup olarak yazılmıştır.

 

Potter, çok hastalanan 5 yaşındaki Noel Moore'un yatakta zaman geçirmesine yardımcı olmak ve neşelendirmek için yazdığı resimli bir hikaye mektubu olarak hayat bulan Peter Rabbit, 1903 senesinde Frederick Warne & Co tarafından ticari olarak yayınlanmıştır.

Beatrix Potter Evi: Hill Top Çiftliği

"CerciYusuf.org'da yer alan "Mantarlar Kütüphanesi", Beatrix Potter'ın anısına; gerçekçi, güçlü, kendi kararlarının ve hayatının sorumluluğunu alan; meraklı, araştırmayı, öğrenmeyi, mücadele etmeyi, kendini ifade etmeyi, yaratmayı, paylaşmayı kısacası hayatı seven, tüm kadınlara adanmıştır..."

Rana Babaç Çelebi 

Image by Áron Kovács
bottom of page