top of page

ALTUNCUZADE ŞEYH SALİH

Doğum ve ölüm tarihiyle ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamayan, Mehmet II Döneminin ünlü hekimlerinden Altuncuzade Şeyh Salih, daha çok idrar yolu hastalıkları üzerine çalışmalar yapmıştır.

 

İbn-i Sina’nın Tıp Kanunu’nda yazan bilgilerden yararlanan Türk hekim, idrar tutulmasını sonda yardımıyla tedavi etmeyi başarır.

 

Çalıştığı diğer bilim alanları zooloji ve botanik olan Altuncuzade, bitkilerin tıp alanında kullanılmasına ilişkin çeşitli araştırmalar yapmıştır.

Hocalarından birinin idrar yapamama şikayeti üzerine ilk kez denediği sonda yöntemiyle onu iyileştirir. Sondayı ilk kullanan kişi değildir fakat her hastalığın farklı özelliği olduğu ilkesine dayanarak, hocasının üzerinde özel bir sonda yöntemi kullanır; Birbirinden farklı özel yapılmış iğnelerden önce ince olanı, sonra kalın olanı hocasının mesanesine bir gece boyunca batırarak idrar yolunu açmayı başarır.

Otlardan ilaç yapma konusunda ün yapan Altuncuzade bu hususta ilaç imalatını önemli bir ölçüde geliştirmiştir. Yaşadığı dönemde ağır hastalar üzerinde deneyimleme fırsatı bulduğu ilaçları ve yenilikçi tedavileriyle bir çok hastanın iyileşmesine yardımcı olur.

REFERANSLAR

"ALTUNCUZÂDE." Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi. 1. Cilt, n.d. Web. 7 June 2017. <http://www.ehlisunnetbuyukleri.com>.

"Altucuzade." Büyük Larousse. Cilt 1. İstanbul: Milliyet, sf 473. Print.

bottom of page