top of page
castanea sativa mill.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Büzücü, güçlendirici ve yatıştırıcı etkileri vardır. Madeni tuz eksikliği, gırtlak iltihabı, bronşit, ishal, öksürük ve halsizlik gibi şikayetlerde kullanılır. (Mete, 2009) Ayrıca tansiyon düşürücü, boğmaca, astım, solunum sistemi rahatsızlıklarında ve ağrı kesici olarak kullanılır. (Yücel, 2014)

 

ANADOLU KESTANESİ

castanea sativa Mill.

Anadolu kestanesi, boyu 20-25 metreye kadar ulaşan, dolgun gövdeye sahip, geniş tepeli ve uzun ömürlü bir ağaçtır.Kabuklarının üzerinde ağacın ilk zamanlarında açık renkli mantar kabarcıkları vardır, daha sonra ağaç yaşlandıkça esmer gri renkli, parçalı ve yukarıdan aşağıya kadar yarılmış kabuk haline gelir. (OGM, 2016) Kışın yaprak döker. Meyvesi fındıksı ve tek tohumlu, parlak koyu kahverengi veya siyah renklidir. (Yücel, 2012) Genellikle 25-30 yaşlarındayken meyve verir, 1000 yıl kadar yaşayabilir. (Mete, 2009)

1500 metreye kadar bol yağışlı sulak bölgeleri sever. (OGM, 2013) Ilık iklimi sever, kireçsiz ve silisli toprakları tercih eder, soğuk iklimde meyve vermez. (Mete, 2009) Sıcak ve nemli bölgelerde bal verimi daha yüksektir. (OGM, 2013)

Anavatanının Ön Asya olduğu düşünülmektedir. (Mete, 2009) Ülkemizde en bilineni Bursa’dadır. (OGM, 2016)

DROG:   

Ağaç kabuğu, çiçeği, meyvesi, ve çoğunlukla yaprakları kullanılır. (Mete, 2009)

BİLEŞENLERİ: 

Tanen, yağ asitleri, madeni tuzlar, albümin, reçine, B1, B2, ve C vitaminleri içermektedir. (Mete, 2009)

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohumla ve aşı ile çoğaltılabilir. (Yücel, 2012) İlkbaharda, yaprakları tazeyken ve çiçekleri tam olarak açtığı zaman toplanır. (Mete, 2009) Tohum dikim zamanı sonbahar başlangıcıdır. (OGM, 2014)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Orman Genel Müdürlüğü (2016) “Ormanlarımızda Yayılış Gösteren Asli Ağaç Türleri” 7.Baskı. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara.

Orman Genel Müdürlüğü (2013) “Bal Ormanı Eylem Planı 2013-2017” T. C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Orman Genel Müdürlüğü “Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı 2014-2018” T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Yücel, E. (2014) “Türkiye’de Yetişen Tıbbi Bitkiler, Tanıma Kılavuzu” İstanbul. TÜRMATSAN

bottom of page