top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Deri uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı, kan temizleyici, menstruasyon ayarlayıcı ve idrar söktürücü özellikleri vardır. Akne, bronşit, dezenfeksiyon, iştah, solunum organları, idrar torbası ve ödem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Ardıç odunundan katı damıtmayla elde edilen ardıç katranı kronik egzama ve isilik gibi deri döküntülerinde yaygın olarak kullanılır. (Mete, 2009, s.153-156).

 

ARDIÇ (KATRAN ARDICI)

juniperus oxyderus

Ardıç ağacının boyu yarım metreden 7 metreye değişir. 12m’ye ulaştığı da görülmüştür. Pek seyrek 3’lü, çoğunlukla 4’lü halka dizilişli, grimsi yeşil uçlu iğne yaprakları yaklaşık 1 cm boyundadır. Göze çarpmayacak kadar küçük çiçek verir. Dişi ve erkek çiçekler değişik bitkilerde olur. Erkek çiçekler sarı küçük başaklar, dişi çiçekler yeşil yuvarlak tırtıllar şeklinde Nisan-Mayıs aylarında  kendilerini gösterirler. Üzüm görünümlü meyvelerin çiçek açtından sonra olgunlaşması 3 yıl sürer. Meyvelerin rengi mavimsi siyah veya koyu morumsu laciverttir.  (Mete, 2009, s.153-156) Herdemyeşil bir ağaçtır. (Yücel, 2012, s.133)

Fundalıklarda, güneş alan aydınlık ormanlarda yetişir. Verimsiz dağ eteklerinde ağaççık olarak rastlanabilir. (Mete, 2009, s.153-156) Güneşli yerleri ve ılıman iklimleri sever. Taşlı, kumlu, içeriğinde kısmen tuz bulunan toprakları tercih eder. Sert soğuklara ve dona duyarlıdır. (Yücel, 2012, s.133)

Avrupa’nın ortasında, kuzeyinde, Alp Dağları'nda, Hazar Denizi ve ağaç yetiştirme sınırının sonuna kadar yetişir.  Almanya'nın Bayern eyaletinde korumaya alınmıştır.  (Mete, 2009, s.153-156). Ülkemiz doğal yetişme alanları kapsamındadır. (Yücel, 2012, s.133)

DROG:   

 

Üzümünden, taze sürgünlerinden, yağından, odunundan damıtılan katrandan,  reçinesinden ve az da olsa odunundan yararlanılır (Mete, 2009, s.153-156) 

BİLEŞENLERİ: 

-

EKİM & HASAT: 

 

Olgunlaşmış meyveleri Ekim ayında toplanır; yaprak, odun ve sürgünleri ise Nisan'dan Temmuz ayına kadar toplanır. (Mete, 2009, s.153-156). Tohumla ve çelikle çoğaltılabilir. (Yücel, 2012, s.133) 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN 

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page