top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Antiseptik, büzücü, kan yapıcı, sindirim düzenleyici, ishal kesici, idrar söktürücü, yara tedavi edici etkileri olan bitki;  anjin, gut hastalığı, romatizma, sistit, sürgün ve taş hastalıkların tedavisinde kullanılır. (Mete, 2009, s.158)  

ARMUT

pyrus communis

Çok sayıda kültür formu olan ve 15 m'ye kadar yükselebilen Armut, kışın yaprak döken yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Gri renkte genç sürgünleri tüylü-çıplak, dalları ise dikenli olur. Grimsi siyah kabuğunun üzerinde derin çatlaklar vardır. Yumurta şeklinde yaprakları almaşlı ve kenarları ince dişlidir. Üstü parlak koyu yeşil olan yaprakların altı ise mavimsi yeşil bir renge sahiptir. İlkbaharda yapraklanırken çiçek açan ağacın çiçekleri, beyaz-pembe renkli beş adet taç yapraktan oluşur. Meyveleri yalancı sulu ve sarı renklidir. (Yücel,  2012, s.210)

Bol güneşi sever. Taşlı, kumlu ve kuru toprakta yetişir. Soğuk ve kuraklığa dayanıklıdır fakat (Yücel,  2012, s.210) çok soğuğu da çok sıcağı da pek sevmez. Çiçek açtığı dönemde don olursa, verimi olumsuz etikilenir. (Mete, 2009, s.158) 

Armut ağacının anavatanı Türkiye ve Avrupa'dır. (Yücel,  2012, s.210)

DROG:   

 

Genç yaprakları, tomurcukları, meyvesi ve kabuğu kullanılır. (Mete, 2009, s.158) 

BİLEŞENLERİ: 

  

%80-85 su, albüminler, karbonhidratlar; demir, fosfor, kalsiyum, klor, kükürt, magnezyum, potasyum, selenyum, sodyum gibi tuzlar; bakır, bor, çinko, flor, iyot, manganez, mobilden, nikel, silisyum, vanadyum gibi maden izleri; nişasta, organik asitler, pektin, selüloz; fruktoz, glikoz, sakkaroz gibi şekerler; tanen, eterli yağlar ve C, B1, B2, B3, B6, B9, biotin, E, P, C kompleks, niasinamid gibi vitaminler içerir. (Mete, 2009, s.158) 

EKİM & HASAT: 

 

Daldırma, çelikleme ve aşılama yöntemleri ile çoğaltılabilir. Armut ağacı kendi kendine döllenmez, dolayısıyla armut bahçelerine arı kovanları yerleştirilir.  Armut meyvesinin olgunlaşma dönemine göre yaz armudu ve kış armudu olarak ikiye ayrılır. Meyvenin olgunlaştığı sapının etrafında döndürülünce kopmasından anlaşılır. (Mete, 2009, s.158) Fidanlarına diğer kültür formları aşılanabilir. (Yücel,  2012, s.210)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page