top of page
Kokina.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Geleneksel olarak; dolaşım sistemi rahatsızlıklarında, özellikle yüksek tansiyon için; solunum yolu enfeksiyonlarında ve sindirim sistemi problemlerinde kullanılır. (Keser, 2014) 

ATEŞ DİKENİ (KOKİNA)

pyracantha coccinea

Rosaceae ailesinin bir üyesi olan Ateş Dikeni, ilkbaharda salkım şeklinde sarımtrak ve beyaz çiçekler açan ve koyu kırmızıdan turuncumsu sarıya renkli üzüm salkımı şeklinde meyveler veren bir çalı/ağaçtır. Her dem yeşil 3 metreye kadar boylanabilen Ateş Dikeni'nin meyvelerine "Köpek Elması" " Tavşan Elması" veya "Kuş Elması" da denir. (AOÇ, 2018) Ateş dikeni meyveleri popüler kültürde yeni yıl zamanı satılan başka bir dikenli çalı türünü süslemekte kullanılır ve bu aranjmana "kokina" adı verilir.

 

Ilıman yerlerde organik maddesi iyi, derin toprakları sever. Bol ışığa ihtiyaç duyar, soğuğa ve kuraklığa dayanıklıdır. (AOÇ, 2018)

 

Anavatanı Türkiye ve Güney Doğu Avrupa olan Ateş Dikeni, Orta Anadolu'nun sert kışlarında dahi her dem yeşildir. (Yücel, 2005; AOÇ, 2018)

DROG:   

Meyveleri.

BİLEŞENLERİ: 

 

δ-Tocopherol, α-tocopherol, Vitamin K, Vitamin D, β-sitosterol, ergosterol, stigmasterol, linolenic asit ve palmitic asit (Keser, 2014)

 

NASIL YETİŞTİRİLİR? 

Tohum ve çelik ile üretilir. 

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Keser, S. (2014) "Antiradical activities and phytochemical compounds of firethorn (Pyracantha coccinea) fruit extracts" Nat Prod Res. 2014;28(20):1789-94. doi: 10.1080/14786419.2014.942304. 

Yücel, E. (2205) Ağaçlar ve Çalılar 1.TÜRMATSAN Istanbul

"Ateş Dikeni" Atatürk Orman Çiftliği. https://www.aoc.gov.tr/Portal/BitkiselUretimler/ates-dikeni/59 Retrieved: 28.12.2018

bottom of page