top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Biberiye, mide ve bağırsakları uyararak sindirim sistemi ve karaciğer rahatsızlıklarında iyileştirici etkiler gösterir. Aynı zamanda safra salgılarını artırır, idrar söktürücüdür, kadınlarda aybaşı  dönemini düzene sokar ve bedeni güçlendirici bir toniktir. (Ebcioğlu, 2013, s.34). Lokal veya genel ağrı kesici, akne sorununu azaltıcı, bakterileri öldürücü veya üremelerini durdurucu, enflamasyonu azaltıcı ve etkilerini giderici, kanser oluşumunu engelleyici, mikroorganizmaların gelişmesini durdurucu, serbest radikallerin zararlı etkilerini giderici, dış parazitlerin üremelerini durdurucu ve zararlı etkilerini giderici,  romatizma ağrısını önleyici veya azaltıcı, baş ağrısını azaltıcı, patojen mikroorganizmaları öldürücü, kasılmayı giderici, safranın akışını uyarıcı veya kolaylaştırıcı,  deri yarasını tedavi edici özellikleri vardır. (Alpınar, 2015, s.329).

 

BİBERİYE

rosmarinus officinalis

Biberiye, genellikle 1m yükseklikte ve çalı görünümünde bir bitkidir. 1-2 cm uzunluğundaki ince yapraklarının üst yüzü parlak koyu yeşil,  alt yüzü gridir ve kenarları içeriye doğru kıvrılmıştır; çiçekleri soluk pembemsi mavi renklidir (Anabritannica, c.5, s. 291).

Denize yakın kurak yerler ve makiliklerde yetişir. Sıcak, kışları yağışlı, kuru iklimlerde iyi gelişir. Soğuktan, nemden ve asitli topraklardan hoşlanmaz, onun yerine süzek ve kalkerli toprakları tercih eder. (Alpınar, 2015, s.329)

Ana yurdu Akdeniz Havzası olup Güney Ege ile Akdeniz Bölgelerimizin kıyı kesimlerinde ve hatta İstanbul’da dahi yetiştirilmektedir (Anabritannica, s. 291, cilt 5). Dünya’da ise İspanya, Fransa, Tunus, Fas, Hindistan, Güney Afrika, ABD, Kafkasya, Çin ve Avusturalya’da yetiştirilir. (Alpınar, 2015, s.329) 

DROG:   

Yaprakları, çiçekli gövdeleri ve aromatik yağı kullanılır (Alpınar, 2015, s.329) 

BİLEŞENLERİ: 

Yapraklı ve çiçekli dallarından, başlıca bileşeni borneol olan, yüzde 0.3-2 oranında bir uçucu yağ (biberiye esansı ya da yağı) elde edilir (Anabritannica, s. 291, cilt 5). Aromatik yağlar, fenolik maddeler (asitler, flavonoitler, tanenler), glikozitler (acı), saponinler, organik asitler, terpenoitler içerir.(Alpınar, 2015, s.329) 

 

EKİM & HASAT:

 

Çimlenme süresi uzun olduğu ve sıcak ortam istediği için tohum yerine çelikle veya daldırma ile çoğaltılır. Her zaman hasat edilebilir. (Alpınar, 2015, s.329) 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN​ ☛ 

REFERANSLAR

“Biberiye” AnaBritannica. İstanbul: Ana Yayıncılık, 1994. Baskı.

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page