top of page
rubus fruticosus.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Güçlendirici, kan temizleyici, kan şekerini düşürücü, idrar söktürücü ve yara temizleyici özellikleri vardır. Anjin, ağız içi yaraları, beyaz akıntı, diş eti kanaması ve iltihabı, ses kısıklığı, ishal ve şeker gibi problemlerde kullanılır. (Mete, 2009)

 

BÖĞÜRTLEN

rubus fruticosus

Boyu 1-3 metre arasındadır. Yatay ve toprağın içine doğru uzayan birçok kök ve yay gibi sürgünleri vardır. Koyu yeşil yapraklarının altları açık yeşildir. Çiçekleri pembe ile beyaz arasında değişir. (Mete, 2009) Meyvesi yuvarlak ve etlidir, parlak siyah renge sahiptir ve yenebilir. (Yücel, 2012)

 

Her tür toprak ve iklimde yetişebilir (Alpınar, 2015) fakat ılıman iklimler ve bol güneşli yerler ile nemli, kireçli ve killi balçık toprakları tercih eder. (Yücel, 2012)

 

Anayurdu Güney ve Orta Avrupa, Asya’dır. Ülkemizde batı ve güneybatı bölgeleri dışında 1900 metreye kadar yetişebilir. (Mete, 2009) Türkiye’de 2200 metreye kadar Anadolu’nun nemli olan her bölgesinde yetişir. (OGM, 2013)

DROG:   

Yaprakları, taze sürgünleri, meyvesi ve az da olsa kökünden yararlanılır. (Mete, 2009)

BİLEŞENLERİ: 

Fenolik maddeler (fenolik asitler, flavonoitler ve tanenler), müsilajlar, organik asitler, pektin, şekerler ve C vitamini başta olmak üzere vitaminler (Alpınar, 2015)

 

EKİM & HASAT: 

 

Kök sürgünü, tohum veya çelik yöntemiyle çoğaltılır. (Yücel, 2012) Mayıs-haziran ayları arasında tam gelişmiş taze yaprakları toplanır. Meyveleri tam olgunlaşmadan toplanmamalıdır. (Mete, 2009) Kökleri ise yaz mevsiminde toplanır. (Alpınar, 2015) Çiçeklenme dönemi sonbaharda sona erer. (OGM, 2013) Tohumların ekim dönemi yaz veya sonbahar aylarıdır. (OGM, 2014)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Orman Genel Müdürlüğü (2016) “Ormanlarımızda Yayılış Gösteren Asli Ağaç Türleri” 7.Baskı. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara.

Orman Genel Müdürlüğü (2013) “Bal Ormanı Eylem Planı 2013-2017” T. C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

bottom of page