top of page
juglans regia.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Bağırsak parazitleri, beyaz akıntı, bitkinlik, egzama, kansızlık, karaciğer rahatsızlıkları, konjonktivit, raşitizm, ödem, soğuk ısırığı, ishal, yaralar ve şeker gibi problemlerde kullanılmaktadır. (Mete, 2009) Yaprakları hazımsızlık problemlerine iyi gelir. (Köhler, 1994)

 

CEVİZ AĞACI

juglans regia

Kışın yaprak döken ve boyu 25 metreye ulaşabilen seyrek ve kalın dallı bir ağaçtır. Meyvesi yeşil, fındıksı, yuvarlak ve tek tohumludur. Yaprakları ezildiği zaman aromatik bir kokusu vardır (Yücel, 2012), taze iken kırmızı daha sonra yeşil renktedir. (Mete, 2009) Kabuğu gri-siyah arası renkte, pürüzlere ve çatlaklara sahiptir. (OGM, 2012)

 

Güneşli yerlerde ve ılıman iklimlerde yetiştirilir. Derin, kalkerli, besin bakımından zengin toprakları sever. (Yücel, 2012) Dona karşı duyarlıdır fakat kuraklığa dayanıksızdır. (Alpınar, 2015)

 

Anavatanı Türkiye, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya’dır. (Yücel, 2012) Ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz kıyılarında tarımı yaygındır (Mete, 2009).

DROG:   

Taze ve kuru yapraklarından, meyvesinin dışındaki etli yeşil kabuktan ve tohumunun yağından yararlanılır. (Mete, 2009)

BİLEŞENLERİ: 

Acı maddeler, mineraller (özellikle selenyum), tanenler, vitaminler (özellikle C, D, E, K). (Alpınar, 2015) 

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohumla ve aşı ile üretilir. (Yücel, 2012) Yaprakları mayıs ayında kuru havalarda toplanır. (Mete, 2009) Meyveleri ise olgunlaştığı zaman eylül ayında toplanır. (Köhler, 1994) Tohum ekim dönemi sonbahar veya kış başlangıcıdır. (OGM, 2014)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Orman Genel Müdürlüğü (2012) “Ceviz Eylem Planı 2012-2016” T. C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Köhler, S. (1994) “Tanrı’nın Eczanesi Şifalı Otlarla Tedaviler” Ruh ve Madde Yayınları. İstanbul.

Orman Genel Müdürlüğü “Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı 2014-2018” T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

bottom of page