top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Gaz oluşumunu önleyici, idrar söktürücü, solucan düşürücü, sürücü ve yatıştırıcı etkileri vardır. Akne, alerji, astım, baş dönme nöbetleri, böbrek, böcek sokması, bronşit, deri döküntüleri, deri parazitleri, diş ağrısı, diş eti iltihabı, eklem sancıları, egzama, enfeksiyonlar, gaz şişkinliği, göz yorgunluğu, grip, güneş yanıkları, hemoroid, hormon bozuklukları, kolesterol, konsantrasyon zayıflığı, yorgunluk, mantar, mide, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıkları, migren, öksürük, romatizma, saman nezlesi, sedef hastalığı, şeker, sinüzit, soğuk algınlığı, süt artırıcı olarak, uyku bozukluklarında, yara tedavisi ve yüksek tansiyonda kullanılır (Mete, 2009, s.295-299).

 

ÇÖREK OTU

nigella sativa

30-100 cm yüksekliğinde, yumuşak tüylü, iki yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi dik, yaprakları ipliksi parçalı, çiçekleri mahmuzlu morumsu gövdenin ucunda toplanmış bir şekilde bulunur. Tohumlar çok yüzlü, grimsi renkli ve üzeri kabarcıklıdır (Alpınar, 2015, s.253). Çörek otunun bir çok türü vardır, bu türlerin bir kısmı zehirlidir. (Mete, 2009, s.295-299)

Kışları serin veya soğuk geçen, 250m'ye kadar güneşli, humuslu ve süzek toprakları sever. Çok nemli yerlerden veya aşırı yağmurdan hoşlanmaz. Dona dayanıklıdır, rüzgardan korumak gerekir. (Alpınar, 2015, s.253).

Ülkemizde 12’ye yakın türü yetişir (Mete, 2009, s.295-299). Dünya’da Akdeniz ülkelerinde, ülkemizde ise genellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir (Alpınar, 2015, s.253).

DROG:   

 

Tohum ve tohum yatağı kullanılır. (Mete, 2009, s.295-299)

BİLEŞENLERİ: 

Alkaloitler, aromatik yağ, sabit yağ(%30), tanenler içerir. (Alpınar, 2015, s.253) 

 

EKİM & HASAT: 

 

Sonbahar ve ilkbahar aylarında ekilen tohumlarla çoğaltılır, yaz sonu hasat edilir.  (Alpınar, 2015, s.253).  

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN​ ☛  

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page