top of page
primula vulgaris.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Balgam ve idrar söktürücü, kramp çözücü, sürücü, ateş düşürücü ve yatıştırıcı özellikleri vardır. (Mete, 2009) Sinirsel baş ağrısı ve migren, gut hastalığı, romatizma, inme, felç ve ödem gibi problemlerde kullanılır. (Köhler, 1994)

 

ÇUHA ÇİÇEĞİ

primula vulgaris

20 santimetreye kadar büyüyebilen, ince kahverengi köklü, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları pembe, kızılımsı-mor sarı veya beyaz renktedir. (Alpınar, 2015) Çiçekleri ise altınımsı veya açık sarı renkte tek bir sap üzerinde durur. (Köhler, 1994)

 

2200 metreye kadar yüksekliklerde yetişebilir. Soğuğa çok dayanıklı değildir. (Alpınar, 2015) Islak çayırları, kısmen gölgeli ve nemli bölgeleri sever. (Mete, 2009) Sık ve bol sulanması gerekir, organik madde bakımından zengindir. (Yücel, 2012)

 

Anavatanı Avrupa, Orta Asya, Doğu ve Batı Asya ve Anadolu’dur. (Mete, 2009) Türkiye’de ise özellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yaygındır. (Alpınar, 2015)

DROG:   

Taze ve kuru yapraklarından, çiçeklerinden ve kökünden faydalanılır. (Mete, 2009)

BİLEŞENLERİ: 

Saponin, glikozit, flavonoid, tanen, silisik asit ve madeni tuzlar içermektedir. (Mete, 2009) 

EKİM & HASAT: 

 

Tohum, çelikleme veya köklerinin ayrılması yöntemleriyle çoğaltılır. (Alpınar, 2015) Kökler sonbaharda ve çiçekleri çiçek açtığında toplanır. (Mete, 2009)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Köhler, S. (1994) “Tanrı’nın Eczanesi Şifalı Otlarla Tedaviler” Ruh ve Madde Yayınları. İstanbul.

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page