top of page
morus alba.jpeg

NE İÇİN KULLANILIR?

Özellikle sindirim sisteminde antienflamatuvar, antioksidan, antipiretik, yaprakları antiproliferatif, antiradikal, antiülser, bellek güçlendirici, diüretik, ekspektoran, hipoglisemik, hipolipidemik, immunostimülan, laksatif ve meyveleri tonik özelliktedir. (Alpınar, 2015)

 

DUT AĞACI

morus alba

15 metreye kadar uzayabilen, kışın yapraklarını döken, geniş tepeli, seyrek ve dağınık dallı, grimsi kahverengi kabuğa sahip bir ağaçtır. Taze sürgünleri hafif tüylü veya tüysüz ve grimsi sarı renklidir. Yaprakları almaşık dizilişli, alt yüzü hafif tüylü ve açık yeşil, üst yüzü ise parlak bir koyu yeşildir. (Yücel, 2012) Meyvelerinin rengi beyaz, pembe veya mordur. (Alpınar, 2015)

 

Güneşli bölgeler ve sert rüzgardan korunabileceği yerlerde (Alpınar, 2015); her türlü toprakta yetişebilmesine rağmen derin, zengin, verimli ve süzek toprakları tercih eder. (Yücel, 2012) Soğuğa, tuzlu ve hafif asitli toprağa, az gölge ve az kuraklığa karşı dayanıklıdır. (Alpınar, 2015)

 

Anavatanı Orta ve Doğu Asya’dır. (Yücel, 2012) Türkiye’de de tarımı yapılır. (Alpınar, 2015)

DROG:   

 

Kök kabuğu, gövde kabuğu, meyveleri ve yaprakları kullanılır. (Alpınar, 2015)

BİLEŞENLERİ: 

Alkaloitler, fenolik maddeler (flavonoitler, flavonoller ve proantosiyanidinler), şeker ve vitaminler (A, B1, B2, C)

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohum, çelik ve aşı ile çoğaltılabilir. (Yücel, 2015) Meyveleri ilkbahar sonlarında, yaprakları ise yaz sonunda hasat edilir. (Alpınar, 2015) Sonbahardan itibaren ilkbahar başına kadar tohumların ekimi yapılır. (OGM, 2014)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Orman Genel Müdürlüğü “Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı 2014-2018” T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page