top of page
plantago lanceolata.jpeg

NE İÇİN KULLANILIR?

Antibakteriyel, kolesterol giderici, büzücü, hamileliği önleyici, terletici, idrar artırıcı, kandaki şeker miktarını azaltıcı, kan basıncını düşürücü özelliktedir. (Baydar, 2006) Aynı zamanda siğil, sivilce, yanık, yara, gastrit, hemoroid, bronşit, nezle, astım gibi problemlerde de kullanılır. (Yücel, 2014)

 

DAR YAPRAKLI SİNİR OTU (YILANDİLİ)

plantago lanceolata

50 santimetreye kadar boylanabilen, az çok tüylü çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları damarlı, dar ve uzun, tabanda rozet biçimli, kısa saplı veya sapsızdır. Çiçekleri silindirik, konik veya küremsi gruplar halindedir. (Alpınar, 2015) Tohumları meyvelerin ince kabuğundan koyu renkte olduğu için fark edilir. Bal vericidir. (Baydar, 2006)

 

3000 metreye kadar güneşli iklimleri sever. (Alpınar, 2015) 

 

Anayurdu Avrasya ve Kuzey Afrika'dır. (Alpınar, 2015) Ülkemizde 3 farklı cinsi ve yaklaşık 250 adet türü bulunmaktadır. (Baydar, 2006)

DROG:   

Köksapları, yaprakları ve tohumları kullanılır. (Baydar, 2006)

BİLEŞENLERİ: 

Enzimler, fenolik maddeler (fenolik asitler, flavonoitler, tanenler), glikozitler, müsilaj, organik asitler, saponinler, başta C vitamini olmak üzere vitaminler (Alpınar, 2015) 

 

EKİM & HASAT: 

 

İlkbahar, yaz sonu veya sonbahar başında tohumların ekilmesiyle yetiştirilir. İlkbaharda hasat edilir. (Alpınar, 2015)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Baydar, S. N. (2006) “Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi” İstanbul. Palme Yayınları.

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Yücel, E. (2014) “Türkiye’de Yetişen Tıbbi Bitkiler, Tanıma Kılavuzu” İstanbul. TÜRMATSAN

bottom of page