top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Bahar kürlerinde, bitkinliği gidermede, bronşit tedavisine destekleyici, ve cildi güzelleştirmek için kullanılır. Kalp, mide, kansızlık, peklik, romatizma, sinir bozukluğu, sürgün, şişmanlık, taş hastalıkları ve üre rahatsızlıklarında etkilidir. Bitki aynı zamanda antiseptik, ateş düşürücü, canlandırıcı, güçlendirici, iştah açıcı, kan dindirici, idrar söktürücü ve ishal önleyici özelliktedir. (Mete, 2009, s.340-344).

 

ELMA AĞACI

malus domestica

10 m'ye kadar boylanabilen Elma Ağacı, kışın yaprak döker. Çiçek tomurcukları yuvarlak ve büyük, odun tomurcukları nispeten küçük ve sivri olan Elma Ağacı yüzeysel köklü bir ağaçtır. Sık dallarda almaşık dizili yapraklar elips biçimlidir, alt yüzleri tüylü grimsi yeşil, üst yüzleri tüysüz ve koyu yeşil olur. Kenarları ise dişlidir. Ağaç ilkbaharda yapraklanmadan önce çiçek açar. Çiçekleri şemsiyemsi salkım şekilde kümelerde, dışı pembe içi beyaz renklidir. (Yücel,  2012, s.234)

Serin ve ılıman iklimde yetişen Elma, güneşi sever. Derin, drenajı iyi ve besin oranı yüksek toprak tercih eder. Killi, ağır, kireçli toprak ve taban suyu yüksek yerler bitkinin gelişimini kötü etkiler. (Yücel,  2012, s.154)

Anavatanı Orta Asya veya Hazar ile Karadeniz arasındaki bölge olarak rivayet edilen bitkinin 1.yy'da Yunanistan'a geldiği düşünülmektedir. (Mete, 2009, s.340-344).

DROG:   

 

Meyvesi, meyve kabuğu, sirkesi, meyve suyu, kuru veya taze yaprakları kullanılır.​ (Mete, 2009, s.340-344).

BİLEŞENLERİ: 

 

(Yaklaşık %84) su, albümin, karbonhidratlar, demir, fosfor, kalsiyum, klor, kükürt, magnezyum, potasyum, sodyum, alüminyum, arsenik, bakır, borat, çinko, flor, iyot, kobalt, krom, manganez, mobilden, nikel, rubidyum, silisyum, vanadyum, nişasta, organik asitler, selüloz, şekerler, yağlar, pektin, tanen, vitamin B1, B2, B6 B9, E, karoten, H, P, C kompleks, içerir. Kuru elmanın vitamin oranı çok az oynar. (Mete, 2009, s.340-344).

EKİM & HASAT: 

 

Tohumdan ve aşı ile üretilebilir. (Yücel,  2012, s.154) İyi bir elma ağacı tohumdan değil, aşılama yöntemi ile yetiştirilir. Meyveleri olgunlaştıktan sonra toplanır. (Hafifçe döndürülen meyve sapından ayrılıyorsa olgunlaşmış demektir.) Yenilen elma elle, üretime gidecek elma ağaç silkelenerek toplanır. Sonbaharda olgunlaşan elmalar 1 ile 3 ay arasında saklanabilir. (Mete, 2009, s.340-344).

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page