top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Antiseptik, idrar söktürücü, kan temizleyici, safra söktürücü, yara kapatıcı ve uyarıcı özellikleri vardır. Gut hastalığı, kolesterol, şişmanlık, saç, üre, egzama, ödem, romatizma, taş hastalıkları ve yara tedavisinde kullanılır (Mete, 2009, s.416-419).

 

HUŞ AĞACI

betula pendula roth

İnce uzun ağacın boyu 30 m’ye kadar yükselebilir. Genç gövde ve dalların ağaç kabuğu kahverengi ve kaygan reçine bezleriyle örtülüdür. Geliştikçe gövde beyaz ve ipek gibi bir hal alır. Ağaç kabuğu yatay şeritler halinde soyulma yapar. Baklava veya üçgen biçimli yapraklar uçlarına doğru dişlidir ve altları açık yeşildir. Sapsız turuncu tırtılımsı erkek organları vardır. Kısa saplı tombul dişi organlar kırmızı başlıdır. Ufak kahverengimsi ve kanatlı meyveleri vardır (Mete, 2009, s.416-419). Kışın yapraklarını döker. (Yücel, 2012, s.39)

Anadolu’da 2000-2400 m yüksekliğe kadar kuru bölgelerde yetişir. Dona ve kurağa karşı dayanıklıdır. (Mete, 2009, s.416-419). Güneşli yerleri ve ılıman iklimi sever. Kumlu, drenajı ve havalandırması iyi, kuru topraklarda yetişir. Soğuğa dayanıklıdır. (Yücel, 2012, s.39)

Avrupa’da, Irak’ın kuzeybatısında, Kafkaslarda, Asya’da ve Türkiye’de yetişmektedir (Mete, 2009, s.416-419).

DROG:   

 

Yaprakları, katranı, suyu, odunu, yaprak tomurcukları veya ağaç kabuğundan elde edilen yağlar ve ağaç kabuğu kullanılır (Mete, 2009, s.416-419).

BİLEŞENLERİ: 

Yaprakları eterli yağ, tanen, saponin, acı madde, betulabin, betuuloretin asit, reçine, C vitamini, dikarbon asit, mineraller (potasyum tuzları, kalsiyum); ağaç kabuğu betulin (huş kâfuru), betularesin asit, fitoserin, tanen, eterli yağ, reçine; katranı fenol ve kresol içerir.(Mete, 2009, s.416-419).

EKİM & HASAT: 

 

Yaprakları Mayıs ve Haziran aylarında hasat edilir. (Mete, 2009, s.416-419). Tohumla üretilir. (Yücel, 2012, s.39)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN 

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page