top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Kan temizleyici, güçlendirici, siğil tedavi edici, sürücü, yumuşatıcı ve uyarıcı etkili İncir; bitkinlik, çıban, diş eti, nekahet dönemi, siğil, peklik ve öksürük tedavisinde kullanılır. (Mete, 2009, s.428-429)

İNCİR

ficus carica

10m'ye kadar yükselebilen İncir Ağacı kışın yaprak döken bir türdür. Geniş bir tepe ve zengin dallara sahip ağaç ayrıca beyaz bir salgı verir. Kabuğu ince, düzgün ve gri renktedir. Almaşık yapraklarının alt yüzü açık, üst yüzü koyu yeşil renktedir ve derimsi bir dokusu vardır. Çiçek tablası testi biçimlidir ve çiçekler bu yapının içine sıralanmıştır. İlkbaharda çiçek açan ağacın meyvesi ise  küremsi testi şeklindedir. Meyvelerin içi kırmızı, dışı ise sarımsı kahverengi ve menekşe rengi olur. (Yücel,  2012, s.104)

Ilıman iklimlerde yetişen İncir Ağacı, güneşli yerleri sever. Kuru taşlı, kumlu ve drenajı iyi toprak seçer. (Yücel,  2012, s.104).

Vatanı Batı Asya, Alplerin güneyinden kuzeyine kadar Akdeniz Bölgesi ve Türkiye'dir. (Yücel,  2012, s.104)

DROG:   

 

Meyvesi ve salgıladığı süt kullanılır. (Mete, 2009, s.428-429)

 ​

BİLEŞENLERİ: 

İçeriğinde; meyve şekeri, pektin, A, B, C vitaminleri, meyve asitleri, sümüksü madde, protein, fosfor, kalsiyum ve maden izleri bulunur. (Mete, 2009, s.428-429)

 

EKİM & HASAT: 

 

Kök sürgünlerinin ayrılması, aşı ve tohumla üretilebilir. (Yücel,  2012, s.104) Çoğaltımında tohumdan çok çelik kullanılır. İncir ağacı, ilek atılması gereken ve gerekmeyen olarak ikiye ayrılır. İlek atmak; erkek incirlerin ipe dizilerek döllendirilmek istenen ağacın üzerine asılmasına denir. Daha sonra döllenmeyi "incir arısı" (blastophaga psenes) isimli bir sinek gerçekleştirir. İncir ağacının meyvesi Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşır. Erkek (baba) incir soğuğa duyarlı olur. İlek atılmadan döllenebilen İncir türleri de vardır. (Mete, 2009, s.428-429)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN​ ☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page