top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Antiartritik, antibakteriyel, antidiyareik, antifungal, hemoroidi tedavi edici, pıhtılaşmayı önleyici, kök ve gövde kabuğu kullanımında, diüretik; kök kabuğu kullanımında, hemostatik, kılcal damarların dayanıklılığını arttırıcı; çiçek tomurcuğu kullanımında mide ağrısını azaltıcıdır. (Alpınar, 2015)

 

KAPARİ

capparis spinosa

1 metre uzunluğunda, yaprak dökmeyen çok yıllık köklü bir bitkidir. Yaprakları kısa saplı ve grimsi-yeşil renkte, genellikle yuvarlak ve bazen tabanında kıvrıktır. Çiçekleri beyaz veya nadiren pembe renktedir. Meyvesi etli, uzun saplı ve olgunlaştığında kırmızı renklidir. Tohumları siyah renkte ve böbrek şeklinde (Alpınar, 2015) ve boldur. (Yücel, 2012)

 

250 metre yüksekliğe kadar bol güneşli ve süzek, kurak toprakları sever. Tuza ve rüzgara dayanıklıdır, soğuğa karşı hassastır. (Alpınar, 2015) Çok fazla su verilmemelidir. (Yücel, 2012)

 

Anavatanı Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Orta Asya’dır. Ülkemizde de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. (Alpınar, 2015) Günümüzde Cezayir, Güney Fransa, İtalya, İspanya, Kalifornia ve Yunanistan’da tarımı yapılmaktadır. (Mete, 2017)

DROG:   

 

Yaprakları (Mete, 2009), çiçek tomurcukları, kök ve kabuğu ve meyveleri kullanılmaktadır. (Alpınar, 2015)

BİLEŞENLERİ: 

Alkaloitler, fenolik maddeler (fenolik asitler ve flavonoitler), vitaminler (özellikle C vitamini) (Alpınar, 2015)

 

EKİM & HASAT: 

 

Yazın sürgünlerinin nemli ortamda köklendirilmesi yoluyla veya tohumla çoğaltılır. (Alpınar, 2015) Çiçek tomurcukları ilkbaharda renkleri koyu yeşil ve sertken (Mete, 2009) , meyve ve kökleri sonbaharda hasat edilir. (Alpınar, 2015)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page