top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Deri döküntüleri, ishal ve göz rahatsızlıklarında yararlanılır. Kan temizleyici, büzücü, güçlendirici, yara tedavi edici ve terletici nitelikleri vardır (Mete, 2009, s.443-444).

 

KARA AĞAÇ

ulmus minor miller

Boyu 40 m’ye ulaşan Kara Ağaç yaklaşık 500 yıl yaşar. Kökü çok güçlüdür. Gençken düz ve parlak olan ağaç kabuğunda, yaşlanınca 4 veya 8 köşeli çatlaklar oluşur. Çatlayan ağaç kabuğunun rengi koyu gridir. Asimetrik yapraklar kısa saplı ve elips biçimlidir, kenarları çoğunlukla çift dişli ve uçları sivridir. Canlı yeşil renkli olan yaprakların üstleri önceleri hafif kıllı, sonraları düz ve parlaktır. Altları açık yeşildir ve damarlar boyunca yumuşak kıllıdır. Yumurta veya kalp biçimli tohumları kanatlıdır (Mete, 2009, s.443-444).

Nemli ve hafif ıslak toprakları tercih eder. 1300 m yüksekliğe kadar yaprak döken ağaçların yetiştiği ormanlarda görülür. (Mete, 2009, s.443-444).

Anavatanı Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Anadolu’dur. Ülkemizin Kuzey yörelerinde ve Kuzeydoğu Anadolu’da yetişir (Mete, 2009, s.443-444).

DROG:   

 

Yaprakları ve ağaç kabuğu kullanılır (Mete, 2009, s.443-444).

BİLEŞENLERİ: 

Acı madde, potasyum, silisik asit, sümüksü madde ve tanen içerir (Mete, 2009, s.443-444).

EKİM & HASAT: 

 

Mart ve Nisan aylarında genç, parlak ve düzgün olan 3 yaşındaki dalların ağaç kabuğu soyulur.(Mete, 2009, s.443-444).

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page