top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Karabiber; bronşit, boğaz ağrısı, gaz şişkinliği, nezle, romatizma ve sindirim şikayetlerinde kullanılır. (Mete, 2009, s.454-455) Karabiber yağı sindirimi destekleyici, iltihap önleyici, kan dolaşımını hızlandırıcı, kramp önleyici etkilidir. (Werner, 2015, s.117-118)

 

KARABİBER

piper nigrum

Odunsu tırmanıcı bitki, 10 metreye kadar uzayabilir, almaşık dizilişli geniş parlak yeşil yaprakları, her biri yaklaşık 50 çiçek taşıyan sık çiçek salkımları vardır (AnaBritannica, Cilt 18, s.126) 

Yağışların çok uzun sürdüğü, sıcak iklimli bölgelerin yarı gölgeli topraklarında iyi gelişir (AnaBritannica, Cilt 18, s.126).

Güneydoğu Asya’nın tropik bölgeleri, Malabar Kıyısı, Afrika ve Batı yarım kürenin tropik bölgeleri ve Hindistan’da yetişir (AnaBritannica, Cilt 18, s.126).

BAHARATLIK KISIMLARI:

Meyveleri baharat yapımında kullanılır. (AnaBritannica, Cilt 18, s.126).

NASIL BAHARAT YAPILIR?

Kuru tanelerin öğütülmesiyle elde edilir (AnaBritannica, Cilt 18, s.126).

DROG:  

Meyveleri ve aromatik yağı kullanılır. (Mete, 2009, s.454-455)

BİLEŞENLERİ: 

​%1-3 oranında aromatik bir uçucu yağ içerir. Acılığını, bileşiminde piperin, kavisin, piperidin ve piperettin maddeleri bulunan reçinemsi bir madde verir (AnaBritannica, Cilt 18, s.126).

EKİM & HASAT

Gövdeden alınan çelikler aracılığıyla üretilir (AnaBritannica, Cilt 18, s.126). Karabiber yılda iki kez hasat edilir. Meyveleri bitki çiçek açtıktan 4-5 ay sonra olgunlaşır. Meyvelerin rengi değişmeye başlayınca bitki hasat edilir. (Mete, 2009, s.454-455) 

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN​ ☛ 

REFERANSLAR

“Karabiber” AnaBritannica. İstanbul: Ana Yayıncılık, 1994. Baskı.

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page