top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Apse, aft, arpacık, damar sertliği, sigara tiryakiliği, ateşli hastalıklar, bademcik iltihabı, böcek ısırması veya sokması, bronşit, burun kanaması, gut hastalığı, gırtlak iltihabı, öksürük, romatizma, sistit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Balgam ve idrar sökücü, kan temizleyici, bağışıklık sistemi kuvvetlendirici, yumuşatıcı ve terletici özelliktedir.  (Mete, 2009, s.619)

KARA MÜRVER

sambucus nigra

Yaz aylarında sarımsı çiçekler açar, morumsu küçük meyveleri bulunur. Ağaç veya çalı olarak boyu 3-10m arasında değişir. (Mete, 2009, s.619)

Serin ve güneşli yerleri sever, nemli ve zengin toprakları tercih eder. (Alpınar, 2015, s.349)

Ülkemizde yaygın olarak 1600m'ye kadar yetişen Kara Mürver, daha çok Karadeniz kıyılarında görünür. (Mete, 2009, s.619)  Marmara ve Ege bölgelerinde de yetişir. (Alpınar, 2015, s.349)

Anavatanı Avrupa ve Batı Asya'dır. (Mete, 2009, s.619)

DROG:   

Çiçekleri, meyvesi, ağaç kabuğu, yaprakları ve kökü kullanılır. (Mete, 2009, s.619)

BİLEŞENLERİ: 

 

Meyvesinde acı maddeler, balmumu, meyve asitleri (elma asidi, kedi otu asidi), mineraller, reçine, şeker, tanen, eterli yağ ve vitaminler (A, B1, B2, C, I) bulunur. Çiçeklerinde kolin, meyve asitleri, reçine, sambunigin, saponin, sümüksü madde, tanen ve eterli yağlar vardır.  (Mete, 2009, s.620) Yapraklarında aromatik yağ, fenolik maddeler, glikozitler, steroller ve triterpenler bulunur. (Alpınar, 2015, s.349)

 

EKİM & HASAT:

Çiçek salkımları, çiçekler ilkbahar aylarında tamamen açtığında, meyveler sonbaharda iyice olgunlaştıktan sonra (salkımın çırpılmasıyla), ağaç kabuğu ve kökleri ise sonbaharın sonunda toplanır. (Mete, 2009, s.619) Yapraklar da ilkbahar aylarında hasat edilmelidir. İlkbahar aylarında ekilen tohumlarla ve sürgünleri kullanılarak çoğaltılır. (Alpınar, 2015, s.349)  

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page