top of page
fagus orientalis.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Antiseptik, ateş düşürücü, büzücü ve iştah açıcı özellikleri vardır. (Mete, 2009)

 

KAYIN AĞACI

fagus orientalis

30-40 metreye kadar uzayabilen, açık gri veya koyu gri renkli kabukları hayatı boyunca çatlamayan, genç sürgünleri tüylü olan bir ağaçtır. (OGM, 2016) Kışın yapraklarını döker. (Yücel, 2012) 50-60 yaşlarına doğru çiçek vermeye başlar, 20 metre boyunca dalları yoktur. Sık dallı ve sık yapraklıdır. Meyveleri kırmızımsı kahverengi ve dikenlidir, içerisinde iki tohumu vardır. (Mete, 2009)

 

Her türlü iklimde yetişir (Mete, 2009) fakat ılıman iklimli kıyı dağlarına yayılır ve deniz iklimini sever. Sürekli fakat orta derecede nemli, madensel besin ve humus bakımından zengin toprakları sever. (OGM, 2016) Fazla güneşten hoşlanmaz, sisli havayı ve ışığı sever. Gençken soğuğa ve kuraklığa duyarlı olmasına rağmen yaşlandıkça soğuğa çok dayanıklı bir hale gelir. (Mete, 2009)

 

Anavatanı Kuzey Türkiye, Batı ve Güney Anadolu, Kuzey İran, Balkanlar ve Sibirya’nın Avrupa bölümüdür. (Mete, 2009) Türkiye’de Marmara, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nin kuzey kesimlerinde yetişmektedir. (OGM, 2016)

DROG:   

3 yıllık dalları ve ağaç kabuğundan yararlanılır. (Mete, 2009)

BİLEŞENLERİ: 

Guaiacol, odununda kresol, ağaç kabuğunda tanen içermektedir. (Mete, 2009)

 

EKİM & HASAT: 

 

Kök sürgünlerini ayırma ve tohum yoluyla çoğaltılabilir. (Yücel, 2012)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Orman Genel Müdürlüğü (2016) “Ormanlarımızda Yayılış Gösteren Asli Ağaç Türleri” 7.Baskı. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara.

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page