top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Kedi otu, iştah açıcı olarak, astım tedavisinde, kalp çarpıntısını hafifletmek için, selüliti gidermeye yardımcı,  sinir bozukluklarını tedavi amaçlı ve menopoz dönemlerinde kullanılır. Kalp çarpıntısına iyi geldiği de bilinmektedir.  (Mete, 2009, s.485-486) Bitki uzmanları ve natüropatlar kedi otunu uykusuzluk ve diğer uyku sorunlarının tedavisinde reçeteli ilaçlara güvenli bir alternatif olarak önerirler. (Johnson et. al, 2017, s.52-55)

 

KEDİ OTU

valeriana officinalis

2 m boyunda, ana kökü kısa, kahverengi ve silindir biçimde olan, içi beyaz dışı sarımsı kahverengi yan köklere sahip çok yıllık bir bitkidir. Kökünden çıkan saplar ince uzun boru biçiminde olup köke doğru tüylü üste doğru çıplaktır. Yaprakları mızrak biçiminde veya ince uzundur. Kenarları ise düz veya kaba dişlidir. Haziran-ağustos arasında açan çiçekleri açık pembe veya erguvan rengindedir.  (Mete, 2009, s.485-486)

Kireçli toprakları sever ve yarı gölge yerlerde yetişir. Güneşe de dayanıklı olan bitkinin yetiştiği toprağın çok nemli olması gerekir.  (Mete, 2009, s.485-486)

Ülkemizde Karadeniz ve Orta Anadolu bölgelerinde, dünyada ise Orta Avrupa, Kafkasya, Orta ve Kuzey Asya'da yayılım gösterir.  (Alpınar, 2009, s.409)

DROG:   

 

Toprak altı gövdesi ve kökü kullanılır.  (Alpınar, 2009, s.409)

BİLEŞENLERİ: 

İçeriğinde alkaloitler, aromatik yağlar, fenilpropanoitler, reçine ve terpenoitler vardır.  (Alpınar, 2009, s.409) 

 

EKİM & HASAT: 

 

İlkbahar veya sonbaharda köklerinin ayrılmasıyla çoğaltılabilir ayrıca ilkbahar sonunda, geceleri 9 derecenin üstündeki sıcaklıklarda tohumlarının ekilmesiyle de çoğaltılır. Tohumlar toprağa hafifçe bastırılarak sokulur ve üstleri örtülmez. Büyük saksılarda da yetiştirilebilen bitkinin hasat zamanı sonbahardır.  (Alpınar, 2009, s.409)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page