top of page
cannabis sativa.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Ağrı kesici, keyif verici, kuvvet verici özellikleri vardır. Nefes darlığı, öksürük, sara, verem, prostat gibi problemlerde kullanılır. (Yücel, 2014) Depresyon giderici, iştah uyarıcı, kasılma giderici ve alkol/uyuşturucudan kurtarıcı. (Lust, 2000)

 

KENEVİR

cannabis sativa

3m'ye kadar boylanabilen, kaba, açılı dallı gövdeye sahip yıllık bir bitkidir. Yaprakları parmaksı yapıda; testere dişli kenarlara sahip ve sivri yaprakçıklıdır. Kenevir, çiçeği iki evciklidir. Erkek çiçekler salkım şeklinde, dişiler ise tek yaprakçık üzerinde toplu başak halindedir. Erkek çiçekli kenevirler dişilerden daha ince ve kısa boyludur.Meyvesi küçük, kül renginde sert kabuklu ve tek tohumludur.  (Lust, 2000)

Çok az suya ihtiyaç duyan kenevir, sıcak iklimlerde yetişir. Ağustos'tan Ekim'e kadar 4 ayda büyümesini tamamlar. Meyveleri tek tohumludur. (Lust, 2000)

 

Kenevir dünyanın her yerinde yetişebilir. (İAÜ, 2019) Türkiye'de özellikle Karadeniz kıyıları gibi nispeten rutubetli yerlerde daha iyi yetişir. (Meydan-Larousse, 1987)

DROG:   

Çiçek açan kapsülleri, yaprakları, tohumu (Lust, 2000)

BİLEŞENLERİ: 

Kanabinoidler, yağ, kesitin, tezin, kolin, globulen, reçine, adetsin ve alkaloit içerir. (Yücel, 2014)

EKİM & HASAT: 

 

İlk baharın son don tehlikesi geçtikten sonra, Nisan - Mayıs aylarında kenevir tohumları serpme yoluyla ekilir. (80-100 kg tohum/hektar) Bitkide filizlenme, tohum ekiminden 12 gün sonra gözlemlenebilir. Kenevir bitkisinin erkek ve dişisinin olgunlaşma dönemi farklı olduğundan, hasadı farklı dönemlerde yapılır. Erkek bitkinin tohumu, ekiminden yaklaşık 100 gün sonra hasat olgunluğuna gelir. Dişi bitkinin tohumu ise erkek bitkiden yaklaşık 4 hafta sonra olgunlaşır. Lif hasatı ise dişi bitkinin (yine erkek bitkiden sonra) olgunlaşması ile elle sökülerek veya biçim makinalarıyla yapılır. (Meydan-Larousse, 1987; İAÜ, 2019)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

İstanbul Aydın Üniversitesi (2019) II.Endüstriyel Kenevir Forumu. (Katalog & Sunum Notları) İstanbull.

"Kenevir" (1987) Meydan-Larousse. Cilt 7. Meydan Yayın Evi. İstanbul.

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Yücel, E. (2014) “Türkiye’de Yetişen Tıbbi Bitkiler, Tanıma Kılavuzu” İstanbul. TÜRMATSAN

Lust, J. (2000) “Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi” 1.Baskı. İstanbul. Bilim Teknik Yayınevi.

bottom of page