top of page
Image by Vincent van Zalinge

Kuş Gözlemcisinin Evrensel Davranış Kodu

Kuş Gözlemcisinin Evrensel Davranış Kodu; kuşların çıkarlarını önceliklendiren, kuşlarla ilgilenseler de ilgilenmeseler de insanlara saygıyı temel alan bir takım davranış biçimlerinden oluşur. 

 

Bu koda sadece bir doğa rezervinde veya bir milli parkta değil değil, yurtiçi ve yurtdışında kuş gözlemi yapılan her alanda, her zaman uyulmalıdır. 

 

Bu kodun içeriği önde gelen uluslararası kuş organizasyonları tarafından hazırlanmıştır.

Kuşları rahatsız etmekten ve doğal yaşam alanları üzerinde kalıcı etki bırakmaktan kaçının. Kuşların iyiliğini ve refahını her zaman önceliklendirin.

  • Kuşlara çok yaklaşmaktan veya yaşam alanlarını rahatsız etmekten kaçının - eğer bir kuş uçarsa veya tekrar tekrar alarm sesleri çıkartıyorsa, ona çok yakınsınız demektir. 

  • Var olan yol ve patikalarda kalın, kuşların doğal alanlarına girmekten ve buralarda iz bırakmaktan kaçının.

  • Bir kuşu yanıt vermeye teşvik etmek için çeşitli kuş cıvıltısı kayıtları kullanmak, bölgesel bir kuşu yavrularını beslemek gibi önemli bir görevden saptırabilir. Özellikle üreme mevsimi boyunca bu tür kısayollar kullanmaktan kaçının.

Kuş gözlemciliği elçisi olun. 

  • Gözlem sırasında karşılaştığınız insanlardan gelen sorulara olumlu yanıt verin. Bu insanlar henüz kuş gözlemcisi olmayabilirler, ancak bir kuşun iyi bir görüntüsü veya yararlı bir yanıt, bir ilgi kıvılcımı ateşleyebilir. 

  • Kuş gözlemine duyduğunuz tutku, başka bir insanda doğal yaşama ve türlerin korunmasına karşı büyük ilgi başlatabilir.

Kırsal bölgeleri ziyaret etmeden önce yerel yasaları ve gelenekleri öğrenin. Bunlara uyun. 

  • Yerel halkın ve arazi sahiplerinin isteklerine saygı gösterin.

  • Yaya olarak halka açık olmayan özel arazilere izinsiz girmeyin.

Gözlemlediğiniz türleri uluslararası kuş gözlemi veritabanlarına kaydederek, tür araştırmalarına yardımcı olun. 

Özellikle üreme mevsiminde nadir görülen bir kuş haberini paylaşmadan önce, yaban hayatın ve yerel halkın çıkarlarını akıl ve vicdan süzgecinden geçirin.

  • Nadir üreyen kuşlar, yumurta toplayıcılardan ve bazı yırtıcı kuşlardan zarar görme riski altındadır. Korunmasız olduğunu düşündüğünüz nadir bir türü keşfederseniz, nadir üreme yapan kuşları koruma konusunda önemli deneyime sahip olan RSPB ile (ve bulunduğunuz ülkenin öncü doğa koruma örgütü ile)iletişime geçin ve gözleminizi bildirin. 

  • Kuşları ve yaşam alanlarını koruyan yasalar, birçok türün korunmasına yardımcı olmuştur. Bu yasalar kuş gözlemcilerinin senelerdir yürüttüğü zorlu kampanyaların bir sonucudur. Bu yasalara ve iyi uygulamalara uyduğumuzdan emin olmalıyız.

Image by Nils Lindner

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Birds are indicators of the environment. If they are in trouble, we know we'll soon be in trouble.

Kuşlar çevrenin göstergeleridir. Onların başları beladaysa, yakında bizim başımızın da belaya gireceğini biliriz.

Roger Tory Peterson

bottom of page