top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Antibiyotik, antiseptik, böcek öldürücü, terletici, uyarıcı, yara kapatıcı, kramp çözücü, gaz, safra ve idrar sökücü özelliktedir. (Mete, 2009, s.579) 

LAVANTA

 lavandula angustifolia aka. lavandula officinalis

Kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir çalıdır; grimsi yeşil renkli ince uzun yaprakları ve uzun saplarının ucunda seyrek başaklar oluşturan eflatun renkli çiçekleri vardır (Ana Britanica, s.273, cilt 20). Boyu 20-60 santimetre arasındadır ve çokyıllıktır. (Mete, 2017)

Lavanta her tür toprakta yetişir, yalnız devamlı ıslak topraklarda uzun ömürlü olmaz. Kumlu, kireçli toprak sever. Güney yamaçlarında, bol güneş ile yetiştirilen lavanta eterli yağ yönünden zengin olur. (Mete, 2009, s.579)  Özellikle 1500-2000 metrede çok iyi yetişir. (Mete, 2017)

Anayurdu Akdeniz kıyılarıdır. (Ana Britanica, s.273, cilt 20)

DROG:   

Taze ve kuru çiçekler, alkolü ve uçucu yağı kullanılır. Mete, 2009, s.579) 

BİLEŞENLERİ: 

 

Aromatik yağlar, fenolik maddeler, fitosteroller, terpenoitler içerir. (Alpınar, 2015, s.195)

  

EKİM & HASAT: 

Çoğaltılması çelik ya da kök parçalarıyla yapılır (Ana Britanica, s.273, cilt 20). Çiçekler yeni açtığında, en alttaki çiçek grubunun 5-10 cm aşağısından kesilerek toplanır. Eterli yağın en yüksek olduğu zaman öğlen sıcağıdır. (Mete, 2009, s.579) 

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

“Lavanta” AnaBritannica. İstanbul: Ana Yayıncılık, 1994. Baskı.

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

bottom of page