top of page
mangifera indica.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Enfeksiyonu ve soğuk algınlığını önleyici, kemikleri ve deriyi canlandırıcı, kan dolaşımını sakinleştirici, sinir aktaran maddeleri harekete geçirici ve stresi yatıştırıcı etkileri vardır. (Mete, 2017)

 

MANGO

mangifera indica

Boyu 25-50 metre arasında, herdemyeşil, yılda 2 kere meyve veren ve yaklaşık 100 yıl yaşayan bir ağaçtır. Meyvesinin deri gibi ince dış kabukları vardır, yaklaşık 2 kilo ağırlığa ulaşabilir ve bu meyveler iyice olgunlaştıktan sonra kabuklarında kahverengimsi lekeler oluşur. (Mete, 2017) Çiçekleri beyaz, pembe veya kırmızı renkte dallanmış topluluklar halindedir. Tohumu ise tek ve açık kahverengidir. (Alpınar, 2015)

 

Ilıman iklimde yetişir. Soğuğa karşı dayanıklı olmasına rağmen soğuk bölgeleri tercih etmez. Nemli bölgeler ise meyve verimini etkileyebilir. (Alpınar, 2015)

 

Anavatanı Hindistan olmakla birlikte günümüzde Avustralya, Florida, Güney Amerika, İsrail, Cava, Karayipler, Mısır ve Pakistan’da yetiştirilmektedir. (Mete, 2017)

DROG:   

Yapraklarından ve meyvelerinden faydalanılır. (Alpınar, 2015)  

BİLEŞENLERİ: 

Mineraller (demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, iyot ve potasyum), vitaminler (provitamin A, B1, B2, B5, C, E, folik asit) içermektedir. (Mete, 2017)

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohum ve aşı yoluyla çoğaltılabilir. Yaz mevsiminde hasadı yapılır. (Alpınar, 2015)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page