top of page
angelica archangelica.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Analjezik, sinir sistemini kuvvetlendirici, öksürük kesici, spazm çözücü, idrar söktürücüdür. Genel yorgunluk, karın şişliği, karaciğer yetersizliği ve kan dolaşımın yetersizliğinde kullanılır. Ayrıca kökleri uyarıcı, hazmettirici, antimikrobiyal özelliktedir. (Baydar, 2006)

 

MELEKOTU

angelica archangelica

Köksapları kısa, etli, uzun köklü ve sütlü olan iki yıllık nadir de olsa çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi dik, kalın çizgili, mor lekeli ve çıplaktır. Yaprakları tüysü, büyük ve dişlidir. Çiçekleri küçük ve yuvarlaktır. (Baydar, 2006)

 

Su geçirgenliği yüksek, rutubetli toprakları sever. (Baydar, 2006)

 

Avrupa'da yabani; İskandinavya, İngiltere, Fransa, Doğu Almanya'da kültür bitkisi olarak yetişmektedir. Polonya ve Hollanda'da tarımı yapılmaktadır. Ülkemizde Bursa'da yaygındır. (Baydar, 2006)

DROG:   

Meyvecikleri ve köksapla birlikte kökleri.​ (Baydar, 2006)

BİLEŞENLERİ: 

Meyvenin ana bileşeni fellandren'dir. Sap, yaprak ve çiçek uçucu yağında monoterpen hidrokarbonlar büyük çoğunluktadır. (Baydar, 2006)

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohum ve köksaplarının ayrılması yoluyla çoğaltılır. Üçüncü yılında bitkinin uyanmasıyla topraktan çıkarılır. Meyveler ikinci yıl yaz mevsiminde toplanır. (Baydar, 2006)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Baydar, S. N. (2006) “Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi” İstanbul. Palme Yayınları.

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page