top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Astım, baş dönmesi, böcek sokması, hamilelik, iştahsızlık, kalp çarpıntısı, kansızlık, karaciğer, kulan çınlaması, mide, solunum organları, sinirsel baş ağrısı, unutkanlık ve uykusuzluk şikayetlerinde kullanılır. Herpese neden olan virüslere karşı etkilidir. Migrende rahatlatıcı ve iyi bir uyku vericidir. (Mete, 2009, s.631-653)

 

MELİSA (OĞUL OTU)

melissa officinalis

80 cm yüksekliğinde, limonumsu kokulu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi dört köşeli, dallanmış ve kısa örtü tüyleriyle kaplıdır. Yaprakları karşılıklı çapraz, gövdenin alt kısmında uzun saplı, oval, üst yüzü parlak alt yüz açık yeşil, bitkinin üstlerine doğru daha küçük ve kısa saplıdır. (Alpınar, 2015, s.229). Çiçekleri açık mavi veya açık sarı da olabilir. (Mete, 2009, s.631-653)

1800 m'ye kadar yükseklikte orman açıkları, akarsu yakınları ve kayalık yamaçlarda yetişir. Güneşi sevdiğinden güneye bakan yerlerde iyi gelişir. Ancak yazları sıcak geçen yerlerde öğle saatlerinde gölge ister, çok sudan hoşlanmaz, dona dayanıklıdır (Alpınar, 2015, s.229). Soğuk bölgelerde kışın tamamen kaybolan bitki, baharda yeniden gelişir. Humuslu zengin toprakları sever. (Mete, 2009, s.631-653)

Doğu Akdeniz ve Batı Asya’da bulunmaktadır. Ülkemizde genellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle Bulgaristan, Romanya ve İspanya’da yetiştirilir (Alpınar, 2015, s.229).

DROG:   

 

Yapraklarından (taze veya kurutulmuş) ve aromatik yağından faydalanılır. (Mete, 2009, s.631-653)

BİLEŞENLERİ: 

Acı glikozitler, aromatik yağlar, fenolik maddeler (fenolik asitler, fenilpropanoitler, flavonoitler, polifenoller, tanenler) ve terpenoitler içerir. (Alpınar, 2015, s.229).

 

EKİM & HASAT: 

 

Yapraklar bitki çiçek açmadan toplanır. (Mete, 2009, s.631-653) Bitki çiçeklenmeden hemen önce 15cm yükseklikten kesilir. (Johnson et. al, 2017, s.34-37)  İlkbaharda veya sonbahar başında köklerin ayrılmasıyla ve ilkbaharda ekilen tohumla üretilir. Tohumdan yetiştirildiğinde çimlenme içeride bir - iki hafta, dışarıda bir ay kadardır (Alpınar, 2015, s.229).

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page