top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Antioksidan olarak, özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında antiseptik olarak ve kasılmayı giderici olarak kullanılır. Birçok alanda kullanılan ve aynı zamanda uyarıcı olan mercanköşkün; öksürüğü önleyici, iştah açıcı, sindirim kolaylaştırıcı, idrar sıklığını artırıcı, balgam söktürücü, adet söktürücü ve sindirim sistemi gazlarını giderici etkileri de vardır. (Alpınar, 2009, s.261)

 

MERCANKÖŞK

origanum majorana

50 cm boyunda, tüylü, otsu veya yarıçalımsı çok yıllık bir bitkidir. 4 köşeli gövdesi dallanmış ve alta doğru çok tüylüdür. Temmuz-  Eylül arasında açan çiçekleri pembe ve beyaz renktedir. (Alpınar, 2009, s.261)

400 - 1500m yükseklikteki bol güneş alan ancak öğle vakitlerinde gölge olan yerleri sever. (Alpınar, 2009, s.261) Güney kıyılarda doğal olarak yetişen bitki yumuşak, humuslu ve çok ıslak olmayan toprak ister. Taze gübrelenmiş topraklar bitki için uygun değildir. Dona karşı duyarlı olduğundan sıcak iklime sahip yerlerde yetiştirilir. Kışın soğuk olan yerlerde yıllık bitki olarak yetiştirilir. (Mete, 2009, s.601-602) 

Yayılış coğrafyası Doğu Avrupa'dır. Ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. (Alpınar, 2009, s.261)

DROG:   

 

Kökü dışında bitkinin tamamı ve (Mete, 2009, s.601-602) aromatik yağı kullanılır. (Alpınar, 2009, s.261)

BİLEŞENLERİ: 

İçeriğinde acı madde, aromatik yağ, glikozitler, mineraller ve tanenler bulunur. (Alpınar, 2009, s.261) 

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohumları ilkbaharda ekilir. Tohumlar çimlendikten sonra ilkbahar veya sonbaharda ayrılan kökleriyle çoğaltılır. Hasat zamanı olarak yaz mevsimi uygundur. (Alpınar, 2009, s.261) Bitki toprağın hemen üzerinden kesilerek toplanır. (Mete, 2009, s.601-602)   

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page