top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

 

Göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde etkilidir, öksürüğü keser, göğsü yumuşatır, balgam söktürür, ateşi düşürür, nezle ve bronşitte iyileştirici olur, solunum yolları mukozasını korur, boğaz ağrılarına iyi gelir, yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır, hafif müshil etkisinden özellikle çocuklar için yararlanılır. İdrar söktürücüdür. Midevidir; mide yanması, gastrit ve ülser durumlarında rahatlatıcı ve iyileştirici olur, karın ağrılarını geçirir, spastik kolon rahatsızlıklarına karşı etkilidir, ayrıca düşük tansiyonu dengeler ve bu nedenle ortaya çıkan yorgunluğa karşı etkili olur (Ebcioğlu, 2013, s. 150)

MEYAN KÖKÜ

glycyrrhiza glabra

Tat verici çok yıllık otsu bir bitki, yüksekliği kimi zaman 1 m'ye ulaşan bitkinin 4-8 yaprakçıktan oluşan bileşik yaprakları, yaprakların koltuğunda kümeler oluşturan mavimsi mor renkli çiçekleri ve 7-10 cm uzunlukta yassı meyveleri (badıç) vardır (Anabritannica, c.22, s.344).

Akarsu yakınlarındaki kumlu, süzek toprakları, bol güneşli yerleri sever. (Alpınar, 2015, s.161).

Dünya’da Akdeniz ülkeleri, Kuzey Afrika ve Asya’da yaygındır. Ülkemizde de yaygın olarak yetişmektedir (Alpınar, 2015, s.161). Türkiye’de meyan kökü özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden elde edilmektedir (Anabritannica, Cilt 22, s.344).  

DROG:   

 

İlaç olarak kökleri kullanılır (Anabritannica, c.22, s.344).

BİLEŞENLERİ: 

Aromatik yağlar, fenolik maddeler (isoflavonlar, kumarinler), fitosteroller, karbonhidratlar (nişasta, şekerler), saponinler (glisirizin) içerir (Alpınar, 2015, s.161). 

 

EKİM& HASAT:

 

Kış başlangıcında 3-4 yaşındaki bitki köklerinin bir kısmı hasat edilir, diğerleri ertesi yıl hasat yapılmak üzere tekrar toprağa gömülür. Tohumla çoğaltılabilir (Alpınar, 2015, s.161). fakat tohumla çoğaltılması zaman alır. Meyan kökü genellikle kök çeliği ya da rizomların kesilmesi yoluyla çoğalır. (Johnson et. al, 2017, s.78-81)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

“Meyan Kökü” AnaBritannica. İstanbul: Ana Yayıncılık, 1994. Baskı.

Ebcioğlu, Nejat (2013). “100 Şifalı Bitki 100 Şifalı İçecek”, Omega Yayınları.

bottom of page