top of page
acacia dealbata.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Atmosferdeki nitrojeni toprağa bağlayarak toprak kalitesini arttırmak. Erozyonu engellemek. Çiçekleri sarı boya eldesinde, tohumları yeşil boya eldesinde değerlendirilir. (Huxley, 1992; Chittenson, 1956) 

 

MİMOZA

acacia dealbata

Herdemyeşil, boyu 20-30 metreye kadar ulaşan; sürgünleri grimsi yeşil, kabukları grimsi siyah olan sık dallı tepeli bir ağaçtır. Çiçekler yaprak koltuklarından çıkar, hoş kokulu ve sarı renklidir. İstanbul'da Şubat ayında çiçek açar. (Editör) Meyveler, kızılımsı-kahve renkli ve bol tohumludur. (Yücel, 2012)

 

Bol güneşli ılıman-sıcak iklimlerde yetişir. Drenajı iyi, kumlu ve derin toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır fakat şiddetli soğuktan zarar görür. (Yücel, 2012)

 

Anavatanı Tazmanya ve Avustralya’dır. (Yücel, 2012)

DROG:   

Çiçekleri & reçinesi (Crib, 1976)

BİLEŞENLERİ: 

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohumla yetiştirilir. (Yücel, 2012) Paket tohumular ekimden önce 12 saat ılık suda bekletilmeli, ardından viyollere alınmalıdır. Ekimden sonra tohumlar, oda sıcaklığında ve kapalı bir alanda 3-4 hafta içinde filiz verecektir. Filizler güçlenip kökleri viyoldeki toprağı iyice tutuğu zaman, küçük saksılarda güneşe çıkartılan mimozaların donlardan korunması gerekir. İlk bahar sonu ve yaz başı gibi mimoza fidelerinin toprağa dikimi yapılabilir. Mimoza ağacı dikim yapıldıktan sonra ilk kışını korunarak geçirmelidir. (Sheat, 1948)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Chittendon, F. (1956) RHS Dictionary of Plants plus Supplement. 1956 Oxford University Press 1951

Cribb. A. B. Et al (1976) Wild Food in Australia. Fontana 1976 ISBN 0-00-634436-4
Sheat. W. G. (1948) Propagation of Trees, Shrubs and Conifers. MacMillan and Co 

Huxley. A. (1992) The New RHS Dictionary of Gardening. 1992. MacMillan Press 1992 ISBN 0-333-47494-5

bottom of page