top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

 

İdrar ve safra söktürücü ayrıca böbrek kumlarını dökücü olarak kullanılır. (AnaBrittanica, c.24 s.393).  

ÖLMEZ ÇİÇEK

helichrysum arenarium, h. italicum

Öbekler oluşturan, yaprakları keçe gibi tüylü, sarı renkte çok yıllık otsu bir bitkidir (AnaBrittanica, c.24 s.393). Beyazımsı yeşil yaprakları uzun ve tüylüdür. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. (Mete, 2009, s.642-643)

Sıcak, güneşli ve süzek toprakları tercih eder. Nemden hoşlanmaz, dona dayanıklıdır. (Alpınar, 2015, s.171) 

2500-3200 m yükseklikte çam ormanı açıklıkları, tepeler, kuru çayırlar, kireçli veya kumlu topraklar ve patikaları sever. (Alpınar, 2015, s.171) 

Kuzey Afrika, Girit, Doğu Akdeniz kıyılarında kendiliğinden yetişir (AnaBrittanica, c.24 s.393). Doğu Anadolu'da 1800m'ye kadar görülür. (Mete, 2009, s.642-643)

DROG KISIMLARI:

 

Çiçekli gövde uçları kullanılır. (Alpınar, 2015, s.171)

BİLEŞENLERİ:

 

Acı glikozitler, aromatik yağ,  flavonitler ve tanenler içerir. (Alpınar, 2015, s.171) 

EKİM & HASAT:

Tohumla, köklerin ayrılmasıyla veya daldırmayla çoğaltılır. (Alpınar, 2015, s.171) Çiçekleri Temmuz ve Ağustos aylarında, tam olarak açtıktan sonra sapsız olarak toplanır. (Mete, 2009, s.642-643)

 ​

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

“Ölmez Çiçek” AnaBritannica. İstanbul: Ana Yayıncılık, 1994. Baskı.

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page