top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Ateş düşürücü, idrar sökücü, midevi ve kurt düşürücü etkilidir. (Yücel, 2014, s. 27) Antiseptik, uyarıcı, tansiyon düşürücü, cinsel gücü arttırıcı, güçlendirici özellikleri de vardır. (Mete, 2017)

 

ACI PELİN

artemisia absinthium

1m kadar boylanabilen çok yıllık kokulu bir çalıdır. Dik ve tüylü bir gövdesi vardır. Haziran ve Eylül ayları arasında sarı çiçekler açar. Sonbaharda meyveleri olgunlaşır. (Alpınar, 2015, s.58-59)

2600m irtifaya kadar yetişebilir. Kışın nemli, yaz aylarında kuru, havadar, kumlu ve sıcak toprakları tercih eder.  Çok güneş ve su istemez. Kuraklığa dayanır. (Alpınar, 2015, s.58-59)

Anayurdu Akdeniz kıyılarıdır. (Mete, 2017) Ülkemizde Ege bölgesi dışında yaygındır. Avrasya ve Kuzey Afrika'da yayılım gösterir. (Alpınar, 2015, s.58-59)

DROG:   

 

Taban yaprakları, çiçekli gövde ucu ve aromatik yağı kullanılır. (Alpınar, 2015, s.58-59)

BİLEŞENLERİ: 

Uçucu yağ, terpenler, seskiterpenler, flavonol glikozitleri, tanen, cis-epoksiosimen, tuyol ve acı maddeler içerir. (Yücel, 2014, s. 27)

 

EKİM & HASAT: 

 

Yaz sonu hasat edilir. İlkbahar mevsiminin sonunda çelikle, sonbahar aylarında yağmurlardan önce ekilen tohumlar ve kök ayırma yöntemiyle çoğaltılabilir. (Alpınar, 2015, s.58-59)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2014) "Türkiye'de Yetişen Tıbbi Bitkileri Tanıma Klavuzu" İstanbul. TÜRMATSAN

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

bottom of page