top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Peygamber çiçeğinin antibakteriyel, iştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkileri vardır. Bunların yanında kuvvetlendirici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, bağırsak içeriğini yumuşatıcı, kepeklenmeyi azaltıcı etkileri de bilinmektedir.  (Alpınar, 2009, s.91)

 

PEYGAMBER ÇİÇEĞİ

MAVİ KANTARON

centaurea cyanus

Boyu 30-70 cm arasında, iğ biçimli kazık köke sahip, dört köşeli ve üstü kıllarla kaplı gövdesi olan bitkinin üst bölümü dallıdır. Yaprakları ince, uzun, mızrak biçimli ve kıllarla kaplıdır. Haziran - Eylül ayları arasında açan çiçek başları gök mavisi renktedir. (Mete, 2009, s.663-664)

1500m'ye kadar yükseklikte,  (Alpınar, 2009, s.91) az kireçli ve kumlu toprakları ve sıcak iklimleri sever. Tahıl tarlalarında yetiştirilir. (Mete, 2009, s.663-664)

Kuzey yarımkürede yaygındır.  (Alpınar, 2009, s.91)

DROG:   

 

Çiçeğinden ve kök haricinde tüm bitkiden yararlanılır. (Mete, 2009, s.663-664)

BİLEŞENLERİ: 

Anthocyan boya maddesi cyanin çiçeğe mavi rengini verir. Centaurin, glikosid cichorin, tanen, reçine ve sümüksü madde içerir.  (Mete, 2009, s.663-664) Ayrıca aromatik yağlar, acı maddeler, flavonoidler, kumarinler, laktonlar (knisin) ve sabit yağlar içerir.  (Alpınar, 2009, s.91)

 

EKİM & HASAT: 

 

Genellikle Ağustos ve Ekim aylarında tohumları ekilir. İlkbaharda, fideler 25 cm aralıklarla dikilerek şaşırtılır. Bitki Haziran-Temmuz aylarında çiçek açar. Hasat çiçekler tam açtıktan sonra ilkbahar aylarında yapılır. (Alpınar, 2009, s.91)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page