top of page
natura medica

Gül Uçucu Yağı

rosa damascena

Ailesi

Kullanılan Kısmı

Çıkartılma Yöntemi

Miktar

Renk

Aroma

Koku Notu

Aromatik Etkisi

Biokimyasal Etkisi

Gülgiller (Rosaceae)

Gül çiçeği

Su buharı damıtımı

4000kg çiçek ☞ 1kg yağ

Açık renkli ve berrak

Sıcak, ağır

Kalp

Uyum sağlayıcı, kapalı kalpleri açıcı ve afrodizyak

Anti bakteriyel, antiviral, mantar önleyici, antiseptik, kramp önleyici, sakinleştirici, iltihap önleyici, yaraları iyileştirici, lenf akışını destekleyici, hormonları düzenleyici

Bitkiyi tanıyalım ☞

Kullanıldığı alanlar ☞ 

Ateşte, dolaşım sorunlarında (yüksek tansiyon), göz şikayetlerinde, baş ağrısında, sinir iltihaplanmalarında, cilt      iltihaplanmalarında, herpes labialisde, su çiçeğinde, pamukçukta, çatlak ve yıpranmış deride, saç bitinde, diş bakımında, adet dönemi şikayetlerinde, menopoz dönemi şikayetlerinde, meme ameliyatı sonrası lenf tıkanıklığında, vajinal bölgedeki iltihaplanmalarda, hamilelikte oluşan çatlaklarda, doğuma hazırlıkta ve doğumda, süt bezi iltihaplarında, bebek masajında, sinirsel kaynaklı kas kasılmalarında, uyku bozukluklarında, çocuklarda uyku bozukluklarında, depresyonda, korkularda, bağımlılık problemlerinde

Eskiden insanlar, hastaların gül kemerinin altında geçirildiğinde iyileştiğine inanırlardı.

 

Bulgaristan'da bugün bile değerli şeyler için "gül yağı kadar pahalı" tabiri kullanılır.

İLGİNÇ BİLGİ

Gül yağının arılığı, bu değerli maddenin etkilerini belirleyici niteliktedir. Damıtılan gül yağı durdukça olgunlaşmaya devam eder. Kokusu zaman içerisinde yoğunluk ve derinlik kazanır. Bu olgunlaşma sürecini kırmamak ve kalitesini etkilememek için gül yağını ışıktan, ısı değişimlerinden ve gereksiz oksijen temasından korumak gerekir.

GÜVENLİK

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Werner, M. (2015) "Uçucu Yağlar" Antalya. Nu-Ka

Worwood, V.A. (1991) The Complete Book of Essential Oils & Aromatherapy. New World Library

Braunschweig, R. (2016) "Bitkisel Sabit Yağlar" Antalya. Nu-Ka 

Tisserand, R. and Young, R. (2014) Essential Oil Safety 2nd Edition. Edinburgh: Churchill Livingstone.

Baser, H. and Buchbauer, G. (2015) Handbook Of Essential Oils: Science, Technology, And Application. CRC Press: Taylor & Francis Group

Lawless, J. (2012) The Encyclopedia of Essential Oils. Thorsons

Purchon N., Cantele L. (2014) The Complete Aromatherapy and Essential Oils Handbook for Everyday Wellness. Toronto, Robert Rose Inc.

Gardner, Z. and McGuffin, M. (2013) American Herbal Products Association's Botanical Safety Handbook. Florida: CRC Press

Harris R. (2004) Aromatic approaches to end-of-life care. International Journal of Clinical Aromatherapy, Volume 1 issue 2

bottom of page