top of page
Safran - Rana Babaç Çelebi.png

NE İÇİN KULLANILIR?

 

Mentruasyon söktürücü, ağrı dindirici, uyku verici, uyarıcı, yatıştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Diş eti iltihapları ve sindirim bozukluğu problemlerinde kullanılmaktadır. Afrodizyak olduğuna inanılır. (Mete, 2009, s.677-678).

safran.jpg

SAFRAN

Crocus sativus

Çok yıllık soğanlı bitkidir. Baharda yaprak verir, sonbaharda çiçek açma süresinde yapraklar kaybolur ve soğandan 1-8 adet, mavimsi kırmızı veya mor çiçek çıkar. Çiçek tepeciği (stigma) kahverengimsi kırmızıdır (Mete, 2009, s.677-678).

Anavatanının Ön Asya olduğu düşünülmektedir. (Mete, 2017)

BAHARATLIK KISIMLARI:

 

Dişi organları. (Akdemir, 2021)

NASIL BAHARAT YAPILIR?

Kırmızı dişi organ (staminası), mor taç yapraklar ve sarı erkek organlardan özenle ayrıldıktan sonra ince eleklerde veya bir tülbentin üzerinde gölge ve kuru bir yerde kurutulur. Dişi organların tamamen kuruması, ayıklanma itibariyle yaklaşık 7 gün sürer. Baharatlar toz haline getirilerek veya bütün olarak kullanılır. Dişi organın, üç antenli tek parça halinde ayıklanması ve kurutulması, baharata ekonomik değer katar.  (Akdemir, 2021).

DROG:  

Kırmızı dişi organlar. (Akdemir, 2021).

BİLEŞENLERİ: 

 

%1 eterli yağ, %2 krosin (suda ve alkolde eriyebilen boya maddesi), glikoz, %10 yağ, %2 pikrokrosin (acı aromalı madde), B1, B2 vitaminleri içermektedir. (Mete, 2009, s.677-678) Dişi organlardaki aroma verici Safranal miktarı, bitkinin ticari değerinde belirleyicidir. (Akdemir, 2021)

EKİM & HASAT​:

Yumrularıyla çoğalır. Sonbaharda açan mor çiçekler bütün olarak hasat edilir, dişi organları ayıklanır. Dişi organlar, tıbbi ve aromatik olarak; sarı erkek organlar gıda sanayinde ve sabun yapımında, mor taç yapraklar ise pekmez, lokum ve reçel yapımında kullanılır. (Akdemir, 2021)

 

UZMANINDAN DİNLEYİN 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Akdemir, H. (2021) Üretici Perspektifi ile Safran Tarımı ve Ekonomisi. 5. Safran Tarımı Festivali, Safranbolu 

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

bottom of page