top of page
pistacia lentiscus.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

-

 

SAKIZ AĞACI

pistacia lentiscus

3-5 metre uzunluğunda, düz, grimsi kabuklu, sık dallı ve yanlara doğru dağınık tepesi olan herdemyeşil bir çalıdır. Genç sürgünleri kahverengi kırmızı renklidir. Tüysü, alt yüzeyi mat ve koyu yeşil, üst yüzeyi ise parlak ve açık yeşil olan yaprakları almaşık dizilişlidir. Çiçekleri yuvarlak, küçük ve kırmızıdır. Meyveleri ise eriksi, sivri uçlu, küçük, kırmızı siyah renge sahip ve tek tohumludur. (Yücel, 2012) Yavaş gelişir ve 100 yıldan fazla yaşar. (OGM, 2014)

 

Ilıman iklim ile bol güneşli bölgelerde yetişmektedir. Her türlü toprakta yetişebilir fakat iyi drene edilmiş, kalker açısından zengin ve taşlı toprakları daha çok sever. Kuraklığa dayanıklı, soğuğa karşı duyarlıdır. (Yücel, 2012) Düzenli su verildiği zaman hızlı gelişir fakat kök boğazında biriken su ağaca zarar verir. Sakız ağacı toprağı örttüğü için toprak erozyonunu da önler. (OGM, 2014)

 

Anavatanı Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyıları başta olmak üzere tüm Akdeniz kıyılarıdır. (Yücel, 2012)

DROG:   

-

BİLEŞENLERİ: 

 

EKİM & HASAT: 

 

Çelik ve tohum yöntemleriyle çoğaltılabilir. (Yücel, 2012) 6 yaşından itibaren sakız vermeye başlar ve tam büyüklüğüne dikiminden yaklaşık 50 yıl sonra ulaşılır. (OGM, 2014) Tohum toplama zamanı ekim ayından aralık ayına kadar; tohum ekme zamanı ise sonbahar sonu veya kış başlangıcıdır. (OGM, 2014)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Orman Genel Müdürlüğü (2014) “Sakız Eylem Planı 2014-2019” T. C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Orman Genel Müdürlüğü “Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı 2014-2018” T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

bottom of page